Gebze belediyesi savaş açtı

Sağlıklı KentlerGebze’de buluştu
07 Mayıs 2015, Perşembe - 12:43

 

 

Sağlıklı Kentler Birliği’nin Gebze Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Yerel Yönetimlerin Gençlik Politikaları ve Uyuşturucu Madde ile Mücadele Konferansı, düzenlenen açılış töreniyle başladı.

 

Birlik üyesi belediyeler ve yerel yönetimler gençleri tehdit eden uyuşturucu madde bağımlılığına Gebze’den savaş açtı.

KONFERANSA GENİŞ KATILIM

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin Gebze Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen uyuşturucuyla mücadelenin ele alınacağı konferans başladı. Ev sahibi Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in yanı sıra Kocaeli Vali Yardımcısı Aziz İnci, Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, GTÜ Rektörü Haluk Görgün, İlçe Emniyet Müdürü Güner Yılmaz, GTO Başkanı Nail Çiler, SBK Başkan Vekili ve Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, birlik üyesi belediyelerden temsilciler ve seçkin konuklar katıldı.

GİRİFT BİR MÜCADELE SÜRECİ

İki gün boyunca devam edecek toplantı ve açılışında bir selamlama konuşması yapan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, “Kıymetli misafirler özlü bir sözde der ki, insanın dünyası küçük olunca her şey birbirine çarpar. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, küresel ölçekte başlatılan sağlıklı kentler hareketinin Türkiye’de gelişmesi için 2005 yılında kurulmuş bir birliktir. Fatih Sultan Mehmet bir sözünde der ki şehirlerin varoluş amacı hayatı kolaylaştırmak ve insanları mutlu etmektir. Yeni Türkiye vizyonunda çocuk, spor, yaşlı, engelli, dostu şehirler ve birçok konuda belediyelerimiz daha fazla hassasiyet gösterecek. Yeni dönem belediyelerin en büyük görevlerinden biri de nüfuzumuzun en dinamik kesimini oluşturan genç neslin ruh, beden ve zihin sağlığını maneviyatını ve kültürel sağlığını korumak olacaktır. Gençlik politikaları ve uyuşturucu maddelerle mücadele konusu çok çetin ve birbiriyle iç içe geçmiş, girift bir sorundur.

 

GENÇLERİ BAĞIMLILIKTAN KORUMAK

Çocuklarımızda manevi boşluğun karşılığı değersizliktir, hedefsizliktir, başı boşluktur, yönsüzlüktür. Manevi boşluğun karşılığı bazen sigara ve alkol bağımlılığı, bazen fuhuş bataklığı bazen madde bağımlılığı olabilir. Dolayısıyla gençlerimizi uyuşturucu bağımlılığından korumak, bütünsel bir bakış açısını ve senkronize bir çalışmayı gerektirir. Yerel yönetimler olarak bizler de gençlerimizin ve şehirlerimizin sağlığı ve güvenliği için uyuşturucuyla mücadeleye etkili bir şekilde destek vermeliyiz. Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun vurguladığı gibi ‘karşı karşıya kaldığımız sorun sadece ülkemize ait bir sorun değil, sınır aşıyor mekan aşıyor. Karşımızda uluslar arası bir ağ var. Birbirini besleyen, destekleyen bir ağ var. Bize düşen üretici-aracı-tüketici arasındaki bu bağları ortadan kaldırmaktır. Böyle bir sorunla ancak çok kapsamlı bir strateji ile mücadele verebiliriz.’

4 BAŞLIKTA UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE

Biz sağlıklı kentler birliği olarak Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle, ‘insan merkezli şehircilik anlayışıyla geçmişimizin kadim bilgisiyle bugünü ve geleceği anlayan taze bir gelenekle hizmetlerimize devam ediyoruz. Bu çalışmalarımıza verdiğiniz katkılardan dolayı hepinize şükranlarımı sunuyorum. Toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyor, saygı ve sevgiyle selamlıyorum” dedi.  Başkan Köşker’in ardından kürsüye gelen SKB Başkan Vekili ve Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ise konuşmasında, birliğin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ellibeş, “Gebze Belediyemizin ev sahipliğinde yapılan bu buluşmamızda, koruma, önleme, tedavi ve rehabilitasyon gibi 4 başlıkta değerlendireceğimiz uyuşturucuyla mücadele seminerlerinde uzmanlarımız deneyimlerini bizlerle paylaşacaklar. Yerel yönetimler olarak üzerimize düşen sorumlulukların farkında olmalıyız. Öncelikli hedefimizin kullanmaya başlamayanlara uyuşturucu maddenin tehlikesini anlatarak başlamalarını sağlamak olmalıdır”  ifadelerini kullandı.

191 UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE HATTI

Başkan Ellibeş’in ardından konuklara hitap eden Sağlık Bakanlığı Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Daire Başkanı Dr. Sertaç Polat, hükümetin ve bakanlığın uyuşturucuyla mücadele politikaları hakkında haziruna bilgi verdi. Uyuşturucuyla mücadelenin ortak paydası geniş olan kapsamlı bir mücadele olduğunun altını çizen Dr. Polat, Sağlık Bakanlığı tarafından kurulacak olan Alo 191 Uyuşturucuyla Mücadele Destek ve Danışma Hattı’nın yakın zamanda devreye gireceğini açıkladı.

KOCAELİ’YE AMATEM MERKEZİ

Polat’ın ardından selamlama konuşması yapan Kocaeli Vali Yardımcısı Aziz İnci ise konuşmasında, “Ülkemizde 20-30 sene önce uyuşturucu sorunu yoktu. Türkiye köprü vazifesi görüyordu. Artık dünyada her türlü ihtiyaç ulaşım çok daha kolaylaştı. Gerek dünyada gerek de Türkiye’de seferberlik anlayışı içine girdik. Türkiye’nin genel sorunlarından birisi de uyuşturucu sorunu. Büyükşehir ve ilçe belediyeleriyle birlikte çalışıyoruz. Kocaeli’de özellik Gebze’de hassasiyetle durduk. Kocaeli’de Derince’de uyuşturucuyla mücadele ve tedavi için AMATEM merkezi kurulacak.

İLK BİLİMSEL OTURUM

Aileler okul çağındaki gençleri uyarmalı, Sosyal sorumluluk projelerine gençlerimizi yönlendirmemiz lazım” ifadelerini kullandı. Açılış konuşmalarının ardından Sağlıklı Kentler Birliği’nin 22. Olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi. SKB’nin Gebze toplantısının ilk günkü oturumunda madde bağımlılığıyla çalışmada bilimsel ve pratik ilkeler başlığında Prof. Dr. Kültegin Ögel konuklara sunum gerçekleştirdi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki