Gar Meydanı anıt mekan olsun”

11 Kasım 2015, Çarşamba - 14:38

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB 10 Ekim’de Ankara’da düzenlenen bombalı saldırıda 102 kişinin yaşamını yitirmesinin üzerinden 1 ay geçmesine rağmen yaşamını yitirenler için sokaktaydı. Kurumlar, Ankara Gar meydanında anıt mekan olmasını istedi.DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin 10 Ekim’de Ankara’da düzenlediği Emek, Barış ve Demokrasi mitinginde yaşanan bombalı saldırıda 102 kişinin yaşamını yitirmesinin üzerinden bir ay geçmesine rağmen kurumlar yaşamını yitirenleri unutmadı. Cumhuriyet tarihinin en büyük katliamına tanıklık edenlerinde katılımı ile Sabri Yalım Parkı İnsan Hakları Anıtı önünde açıklama yapan kurumlar, tarihin en uzun ayının her saniyesini, her dakikasını, her gününü yasla, öfkeyle, isyanla yaşamını yitirenleri unutmadıklarını kaydetti. Kurumlar adına açıklama yapan DİSK Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, patlamanın olduğu ve 102 kişinin yaşamını yitirdiği Gar Meydanın anıt mekan haline getirilmesini talep etti.

BARIŞ İRADESİNE BOMBA KONULDU

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB temsilcilerinin, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının katıldığı basın açıklamasında Küçük, 10 Ekim’de barış ve demokrasiden yana olanların ülkenin içine çekilmek istenen çatışmalı ortama dur demek istediklerini belirtti. Kendi hayallerini gerçekleştirmek için savaştan, kutuplaşmadan, gerginlikten, haklar arası düşmanlık tohumları ekmekten her kim, hangi güç odakları beslenmek istiyorsa onların 10 Ekim 2015 Cumartesi günü saat 10.04’te barış iradesine bomba koyanların onlar olduğunu söyleyen Küçük, “bombalı saldırıdan 100’ün üzerinde canımız, dostumuz, kardeşimiz., sevdiklerimizi yitirdik”  dedi.

FAİLLER BELLİ

En son saldırıda yaralanan ve Edirne’de kalp krizi geçiren Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Esfet Duran’ın da hayatını kaybettiğini söyleyen Küçük, “400’ün üzerinde yaralının tedavi gördü ve ağır yaralı arkadaşımız tedavi görmeye devam ediyor. Ülkeyi IŞİD ve çetelerinin arka bahçesi haline getirmek isteyenler bu katliamı açığa çıkartmayacağı açıktır, Failler bellidir. Bu ülkede barış sesinin daha gür çıkmasından kim ve kimler rahatsız oluyorsa failler onlardır. Tüm katliam davalarının takipçisi olacağız. Gerçek açığa çıkartılana kadar faillerin peşini bırakmayacağız” dedi.

YARIŞMA DÜZENLENECEK

10 Ekim katliamının yapıldığı Ankara Gar meydanının artık mevcut mekansal hali ile kullanılmaması gerektiğini söyleyen Küçük, “Gar meydanı ve çevresi Türkiye halkları için bundan böyle farklı bir anlam ifade edecektir. Bu anlamın katliamın yaşandığı mekanda karşılık bulması ve meydanın anıt mekan haline getirilerek yeniden düzenlenmesi bizim sorumluğumuzdur.  Gar meydanını ulusal ve uluslar arası kamuoyunu dikkatini çekecek uluslar arası bir yarışma aracılığı ile düzenlenmesi için her türlü girişimde bulunacağız. Biz arkadaşlarımızın bıraktığı yerden devam edeceğiz. Savaşa inat barış demeye devam edeceğiz” dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki