Ford’da ilk kez seçim

17 Kasım 2015, Salı - 12:29

İşçi eylemlerinden sonra tüzük değişikliğine giden Türk Metal, Ford Otosan’da ilk kez temsilcilik seçimleri için işçinin önüne sandık koydu. Seçimlere ilgi oldukça yoğundu. TÜRKİYE’nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan Ford Otosan Fabrikası’nda, geçtiğimiz mayıs ayında eylemler yapılmıştı. Eylemdeki işçiler düşük olan maaşlarının iyileştirilmesini ve örgütlü oldukları Türk Metal Sendikası Gölcük Şubesi’ndeki işyeri temsilcilerinin atama yerine seçimle işbaşına gelmesini talep etmişti. İşveren, işçi ücretlerine iyileştirme yapmış, ancak sendikal tepkiye karışamayacağını belirtmişti. Türk Metal Sendikası da kısa süre sonra tüzük değişikliğine giderek, temsilcilik seçimleri için işçilerin önüne sandık konulmasını onaylamıştı.

TOPLAM 62 ADAY

İşte, Ford Otosan’da bir süre önce gidilen tüzük değişikliklerinin ardından işyeri işçi temsilciliği için dün seçim gerçekleştirildi. Toplam 5 bin 800 işçinin oy kullanma hakkının olduğu temsilcilik seçimleri için 62 kişi aday oldu. Sabahın ilk saatlerinden itibaren vardiya çıkışlarında kurulan sandıklarda işçiler oy kullanmaya başlarken, oy kullanma işleminin gece saat 24.00’e kadar süreceği açıklandı. Gölcük Fabrikası’nda 53, Yeniköy Fabrikası’nda 9 adayın yarıştığı seçimler sonucunda Gölcük’ten 7, Yeniköy’den 1 temsilci belirlenecek.

YÜCEL DE GELDİ

Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Yücel Yücel de sabah saatlerinde Ford Otosan Fabrikası’na gelerek, temsilciler ve işçilerle görüştü. Yenilenen tüzükteki değişiklikler hakkında bilgi veren Yücel Yücel, seçimlerin sorunsuz geçmesi için herkesin gereken hassasiyeti göstermesini istedi. Yücel, “Bu seçimlerden, sendikamız güçlenerek çıkacaktır. Bunda sizlerin de katkısı olacaktır. Aday olan arkadaşlarıma şimdiden başarılar diliyorum” dedi. Yücel oy kullanma işlemi başladıktan sonra fabrikadan ayrıldı.

İLK KEZ DEMOKRATİK

Türk Metal Sendikası Gölcük Şube Başkanı Mehmet Şener seçimleri başından itibaren takip etti ve herhangi bir olumsuzluk yaşanmamasını sağladı. Üyelerin ilgisinden çok memnun kalan Yüce Yücel, “Çok güzel bir ortam var. Bütün üyelerimiz memnun. Katılım yüzde 100’e yakın. Arkadaşlarımızda bir memnuniyet, mutluluk var. Çünkü ilk kez temsilcilik seçimi yapılıyor. Bundan önce temsilciler, atamayla belirleniyordu. Arkadaşlar da kendi temsilcilerini seçecekleri için heyecanlı” dedi. Mehmet Şener sayımı da adaylarla birlikte yapacaklarını sözlerine ekledi.

KİMLER ADAYDI?

Gölcük Fabrikası: Ahmet İşlek, Ali Aktepe, Ali Özaydın, Ali Tanrıverdi, Alparslan Atalay, Alparslan Çınar, Alparslan Şanlıtürk, Bektaş Aktaş, Cafer Üstüner, Cenk Güler, Ercan Yiğit, Erdoğan Şirin, Ersin Nalbantoruç, Eyüb Çabukel, Fadime Narin, Fatih Kibar, Gültekin Bulca, Gürkan Savaş, Gürsel Uztürk, Hüseyin Kökner, İhsan Özmen, İlhan Altınay, İlyas Koçak, İsmail Akın, Kadem Gürdal, Kadir Ece, Kemal Karagül, Kemal Otlak, Mehmet Erdem, Metin Özdemir, Metin Turan, Mustafa Bahar, Mustafa Kayabay, Nurşen Günaydın, Oğuzhan Şepik, Orhan Yıldız, Osman Yurtay, Önder Demir, Ramazan Yeğin, Sadık Çağlayan, Savaş İşeri, Selçuk Özecik, Sema Oktar Kul, Serhat Pişket, Tuncay Fırıncı, Turgay Yayla, Turhan Taşkın, Ümit Kavuşan, Volkan Yılmaz, Yasemin Ulusu Altıntaş, Yıldırımhan Bülbül, Yusuf Küçük, Yüksel Dündar. Yeniköy Fabrikası: Ahmet Yıldırım, Ali Rıza Karataş, Emrah Çelebi, Erdinç Battal, Mevlüt Sarıçam, Murat Koruk, Muzaffer Çılgın, Tekin Bingöl, Yasin Galyan.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki