Firari sanığa 39 yıl hapis

18 Kasım 2015, Çarşamba - 14:22

Polis memurunu vurarak yaralayan zanlı, tutuklandı. Ancak zanlının polisi vurma suçu UYAP sistemine işlenmedi. Başka bir suçu sebebiyle açık cezaevine gönderilen zanlı, elini kolunu sallayarak firar etti. Mahkeme hala aranan zanlı için 39 yıl hapis cezası verdi

Kocaeli İzmit İlçesinde 14 Mart günü meydana gelen olayda, ‘Dur’ ihtarına uymayan şüpheli şahıs, bir polis memurunu yaralayarak olay yerinden kaçmaya çalıştı. Çok sayıda polisin sıkıştırdığı şüpheli, elinden ve ayağından vurularak etkisiz hale getirildi. Adli makamlara çıkartılan Emre K. İsimli şahıs tutuklandı. Ancak bundan sonra ilginç bir olay yaşandı. Şüphelinin başka bir suçtan dolayı, açık cezaevine nakledilmesine karar verildi. İddiaya göre, polis memurunu vurma suçu tutukluluğu UYAP sistemine işlenmedi. Kapalı tutulduğu cezaevinden çıkan zanlı, açık cezaevine teslim olmadı.  Hala firarda olan sanık hakkında yargılandığı mahkeme tarafından 39 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Ayrıca sanık hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

NE YAPMIŞTI? 

Olay 14 Mart’ta meydana geldi. İzmit’te SEKA Camii alt kısmında, polis ekipleri şüpheli bir şahsı durdurarak kontrol etmek istedi. Ancak şahıs durmayarak kaçmaya başladı. Polis de yaya olarak peşinden koştu. Şahıs, silahını çıkartarak ateş etmeye başladı. Bu esnada görevli ekipte bulunan Edem C. isimli polis memuru kasığından yaralandı. Kaçan şahıs, eski SEKA Kâğıt Fabrikası’na girdi. Fabrikada devam eden kovalamaca sonunda zanlı elinden ve ayağından vurularak yakalandı. Şahsın üzerinden Abdulkadir Öztekin adına ait sahte kimlik çıktı. Gerçek isminin Emre Karabacak olduğu belirlenen şahıs, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

ÜYAP’A İŞLENMEMİŞ

O tarihten bu yana kapalı cezaevinde kalan Karabacak’ın yaklaşık 1,5 ay önce, daha önceki bir suçundan dolayı açık cezaevine nakledilmesine karar verildi. Polis memurunu vurmak suçundan tutukluluğunun UYAP sistemine işlenmemesi nedeniyle, bir önceki suçundan dolayı kesilmiş cezasını yatmak için kapalı tutulduğu cezaevinden açık cezaevine gönderilmek üzere çıkartıldı. Ancak Karabacak, gönderildiği açık cezaevine gitmeyerek firar etti.

ÜLKE GENELİNDE YAKALAMA KARARI

Öte yandan Emre Karabacak’ın davasının 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesine devam edildi. Davanın altıncı ve son duruşması bugün Kocaeli  2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya polis memurları Edem Ceylan ile Tolga Odacı ve firari sanık Emre K.’nın avukatı katıldı. Duruşmada tüm delillerin toplandığına ve tüm ifadelerin tamamlandığına kanaat getiren mahkeme heyeti sanık Emre K. hakkında ülke genelinde yakalama kararı çıkartılmasına hükmetti.

39 YIL 3 AY HAPİS

Mahkeme heyeti sanık Emre K. hakkında Polis memuru Edem Ceylan’ı ölümcül olabilecek şekilde yaralamak suçundan 15 yıl, Polis memurlarının görevine silah kullanarak engel olmak suçundan 3 yıl 9 ay, Ümit A. isimli şahsa silahla cebir ve tehditte bulunmaktan 6 yıl, Mete A. ve Ramazan G. isimli şahısları silah ile hürriyetlerinden yoksun kılma suçundan 7 yıl 6 ay, ruhsatsız silah taşıma suçundan 2 yıl ve sahte kimlik kullanma suçundan 2 yıl olmak üzere toplam 39 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılması kararı verdi.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki