FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün Kocaeli il İmamı olduğu tespit edilen ve darbe sonrası yurt dışına kaçtığı belirlenen Mehmet Akif Saka’nın kardeşi olan A.S, FETÖ’nün TSK yapılanmasına yönelik operasyonda gözaltına alındı.

FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün Kocaeli’ndeki il imamı olduğu tespit edilen ve 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında yurt dışına kaçarak Tanzanya ülke imamlığına getirildiği iddia edilen Mehmet Akif Saka’nın,  TSK’da görev yaptığı ve bir süre önce açığa alındığı belirlenen üsteğmen kardeşi A.S,   yakalanarak gözaltına alındı.

 

12 KİŞİ YAKALANDI
Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün TSK yapılanmasına yönelik olarak gerçekleştirilen bir soruşturma kapsamında, geçtiğimiz Salı günü Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi tarafından operasyon düzenlendi.   Kocaeli Merkezli İstanbul, Ankara, İzmir, Kütahya, Muğla, Kahramanmaraş, Balıkesir,  Eskişehir ve Mersin illerinde 3’ü aktif, 5’i ihraç, 3’ü açıkta, 3’ü eski askeri öğrenci ve 1 askeri personelden sorumlu mahrem abi olan 1 yarbay, 1 binbaşı, 1 yüzbaşı, 3 üsteğmen, 3 eski askeri öğrenci, 5 astsubay ve 1 sivili yakalamak için yapılan çalışmalara 12 kişi gözaltına alındı.

 

İMAMIN KARDEŞİ
Salı günü sabah saatlerinde gerçekleştirilen operasyon ile gözaltına alınan şüpheliler Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğüne getirildi. İşlemleri tamamlanan 12 şüpheliden 7’si sabah saatlerinde Kocaeli Adliyesine sevk edilirken, adliyeye sevk edilenler arasında  FETÖ/PDY örgütünün firari Kocaeli İl İmamı Mehmet Akif Saka’nın kardeşi olan ihraç üsteğmen A.S’nin de olduğu öğrenildi. 

 

MEHMET AKİF SAKA KİMDİR? 
Aslen Kahramanmaraşlı olan ve FETÖ bünyesinde 1998-2010 yılları arasında İstanbul, 2010-2012 arası Kırklareli ve 2012’den hain darbe girişimine kadar Kocaeli’nde faaliyet gösterdiği iddia edilen  Mehmet Akif Saka,  17-25 aralık  sürecinde kimliği ortaya çıkınca  yurtdışın kaçtı. Önce Amerika’ya gittiği  ve sonrada Tanzanya ülke imamlığına atandığı ileri sürülen Saka, hala firari olarak aranıyor.

 Demokrat kocaeli