Ergüney: Kendi klasmanımızda A sınıfındayız

19 Ocak 2016, Salı - 14:05

Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Şenol Ergüney, düzenlediği basın toplantısı ile 2015 yılı durum değerlendirmesi yaptı ve 2016’da yapılacak yatırımlar hakkında bilgi verdi.

Kocaeli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Şenol Ergüney, 2015 yılı içerisinde yapılan yatırımlar ve 2016’da yapılacak yatırımlar hakkında düzenlediği basın toplantısı ile bilgilendirmede bulundu. Genel sekreterlik binasında gerçekleşen basın açıklamasına Tıbbi Hizmet Başkanı Op. Dr. Onursal Varlıklı, İdari Hizmet Başkanı Dr. Harun Öz ve Mali Hizmet Başkanı Mustafa Tekin eşlik etti. Genel Sekreter Ergüney, yaptığı açıklamada, “2015 yılı kapsamında kamu hastanelerine 20 milyon 722 bin 519 TL yatırım yapıldığını söyledi.

AMELİYAT SAYISI AZALDI

Hastanelerin son durumu hakkında bilgilendirmede bulunan Ergüney, “İlimizde 9 devlet, 1 araştırma ve 5 tane de ağız ve diş sağlığı hastanesi bulunuyor. Bu hastanelerde 2014’te 46 bin 869, 2015’te ise 39 bin 28 kişi ameliyat oldu. Geçen sene kente 131 uzman tabip atandı. 56 tabibin tayini çıktı, 45 tabip ise istifa etti. 14 tabip de emekli oldu. Şu an hastanelerde 679 uzman tabip görev yapıyor. Kamu hastanelerinde çalışacak uzman tabipler için maksimum 912 kişilik kadro bulunuyor. Hastanelerimizde 210 yoğun bakım yatağı bulunuyor. 2016’daki hedefimiz yoğun bakım ünitelerine 100 yatak katmaktır. Bunun ederi 50 milyon lirayı buluyor” dedi.

SURİYELİLER DE MUAYENE EDİLDİ

Suriyeli hastaları da muayene ettiklerini söyleyen Ergüney, “2015’te 19 bin 154 Suriyeli hasta muayene ettik. Ameliyatlar sırasında 15 Suriyeli hastayı kaybettik. Bunları ücretsiz yapıyoruz. Ayrıca sağlık kurumu randevularını çağrı sistemiyle gerçekleştireceğiz. Eğitime de büyük önem veriyoruz ve çok sayıda bilimsel sempozyum düzenledik. Cerrahi alan enfeksiyonları sempozyumu ile dünyadaki antibiyotik kullanımıyla ilgili yanlışları anlatıldı. Farklı üniversitelerden hocalarımız gelerek, hekimlerimize eğitim verdi. Bu sempozyum Kocaeli için bir ilk oldu” ifadelerini kullandı.

EĞİTİME ÖNEM VERDİK

Hastanelerimizde tıbbi sekreterlerin de çalıştığını dile getiren Ergüney, sözlerine şöyle devam etti: “İlimizde çalışan tıbbi sekreterlere eğitim verdik. Bu arkadaşlarımız hastanelerde çalışıyor, ancak sağlık eğitimi almamışlar. Bu sebeple bizde daha verimli olmaları için eğitim çalışmaları yaptık. Derince'de Merkezi Tıbbi Cihaz ve Demirbaş Deposu oluşturduk. Bu depoyla hastanelerde kullanılmayan bozuk bazı aletleri merkezde topladık. Bu aletlerin tamiratını yaparak yeniden kullanılabilir duruma getirdik. Bu aletlerden faydalanmak isteyen hastanelerimize tahsis etmeye başladık.”

TÜRKİYE GENELİNDE 1. SIRADAYIZ

Hastanelerdeki hizmet kalitesini artırmak için ağ yapısını yenilediklerini dile getiren Şenol Ergüney, sözlerini şöyle tamamladı: “TÜBİTAK'ın geliştirdiği Pardus Göç Projesi'ne geçmek için çalışmalarımız sürüyor. Doktorlarımızı kısa videolarla hastalara tanıtıyoruz. Teşhiş ile ilgili gruplar yarışmasında 3. olduk. Aslında biz kendimizi birinci görüyoruz. 2016 yılı yatırım senesi olacak. Karamürsel Devlet Hastanesi, Gölcük Devlet Hastanesi, Körfez Devlet Hastanesi, Derince EAH ve Darıca Ağız ve Diş Sağlığı ek binaları, Gölcük Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Kocaeli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi, Dilovası Devlet Hastanesi ameliyathane ve doğumhanesi ve Gebze Beylikbağı Semt Polikliniği ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezi gibi çalışmalar 2016 yılı planlarımız arasında. Bunlardan bir kısmının inşaatına bu yıl başlayacağız, bir kısmını ise bakanlığa onaylattıracağız.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki