Ergin;Girişimci Ruhu Destekliyoruz

Ergin;Girişimci Ruhu Destekliyoruz
18 Nisan 2016, Pazartesi - 11:06

TÜBİTAK Marmara Teknokent liderliğinde kurulan 16 Teknopark’tan oluşan Anadolu Birliği Konsorsiyumu’nun, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) kuracağı kuluçka merkezinin basın lansmanı gerçekleştirildi.

TÜBİTAK Marmara Teknokent liderliğinde kurulan 16 Teknopark'tan oluşan Anadolu Birliği Konsorsiyumu'nun, ABD'de de kuracağı kuluçka merkezinin basın lansmanı, TÜBİTAK Marmara Teknokent Teknoloji Serbest Bölgesi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin (ortada) TÜBİTAK Marmara Teknokent Genel Müdürü Dr. Orhan Çömlek ve 16 teknopark yöneticisi katıldı. Toplantıda, ABD'nin San Francisco şehrinde açılacak olan kuluçka merkezi hakkında teknik bilgiler aktarıldı, teknopark yöneticileri birer sunum gerçekleştirdi.
TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, KOSGEB'in kuluçka merkezlerinin yurt dışına açılım yapmasıyla ilgili bir çağrısı üzerine, Anadolu Birliği Konsorsiyumu'nun kurulduğunu söyledi.

Ergin, her bir tekonoparkın, her bir teknoloji transferi ofisinin ayrı ayrı girişimde bulunması yerine, Anadolu Birliği Konsorsiyumu'nun birliktelik oluşturup, yurt dışındaki atılacak adımların, Türkiye için daha yararlı olacağını belirtti.

16 TEKNOPARK 

Kuluçka merkezlerinin basın lansmanı toplantısında bir araya gelen 16 teknopark ve üniversite yöneticilerinin, TÜBİTAK Marmara Teknopark AŞ adı altında bir konsorsiyumunun son aşamasını gerçekleştirdiğini dile getiren Ergin, "Kurulacak kuluçka merkezleri ABD veya başka ülkelerde olabilir ama ilk hedefimiz ABD. Teknoparktaki girişimcilerimizin yurt dışındaki finansman kaynaklarıyla, yatırımcılarla buluşturmak için birlikteliğimizi imza altına aldık. İnşallah KOSGEB'in sonuçları açıklandığında daha güzel bir birliktelikle yolumuza devam edeceğiz. Eğer KOSGEB'den destek alınamasa dahi bu konsorsiyum, bugün burada iradesini koyarak yurt dışında yine de bir kuluçka merkezi açmaya dair kararlılığını da ifade etmiş oldu." şeklinde konuştu.

GİRİŞİMCİ RUHU DESTEKLİYORUZ

Kuluçka merkezinin fikrin ticari üyeliğine dönüşme süreci içerisinde, fikri olan ama daha tam şirket şekline ulaşmamış, o sektöre gelmemiş olan girişimci ruhun desteklendiği yerler olduğunu ifade eden Ergin, "Genellikle ofis masrafları ya da muhasebe, pazarlama gibi unsurlar gelişmeden önce çekirdek fikrin ürüne doğru ilk adımlarının atıldığı yerlerdir. Yani daha tam ticarileşme aşamasına gelmemiş olan girişimci ruhun yeşerdiği, kuluçkalandığı yerdir." diye konuştu.

Ergin, 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu kapsamında içinde bulundukları tüm teknoparkların kendilerine has yerli kuluçka merkezlerinin olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: 
"Burada firmalarımıza, firmalaşacak olan girişimcilerimize zaten desteklerimiz devam etmektedir. Şimdiki girişim ise bunlarda başarılı olanların uluslar arası pazara kuluçkalandırarak çıkılması ile alakalı önümüzdeki aylar içerisinde KOSGEB'in açıklamasıyla ilk resmi yatırımın kimin yapacağı da ortaya çıkacak." 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki