Erdoğan Çetinkaya KOAH hastalarına umut oldu

29 Ekim 2015, Perşembe - 15:46

Profosör Erdoğan Çetinkaya  ulusal medyanın gündeminde

Solunumla ilgili büyük sorun yaşayan, KOAH hastaları için yeni bir tedavi yöntemi olan “bronkoskopik endobronşiyal valf yöntemi” uygulanmasına  başlayan Profosör doktor Erdoğan Çetinkaya  ulusal medyanın dikkatini çekmeye devam ediyor

KOAH HASTALARINA UMUT IŞIĞI OLAN ÇETİNKAYA NTV AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Prof. Dr. Erdoğan Çetinkaya, “İleri derecede KOAH Amfizem hastası olan hastalarda ilaç tedavisine rağmen nefes almada güçlük çeken ve rahatlayamayan hastaların akciğerin işlevsel olarak işe yaramayan ve diğer alanların daha rahat çalışmasını sağlayacak şekilde o bölgeye bir işlem uyguluyoruz” dedi.Çetinkaya, Bronkoskopik olarak yaptıkları işlemlerde endoskopik bir yöntem olduğunu ve herhangi bir cerrahi müdahale söz konusu olmadığını da belirterek, “İşlevsel olarak işe yaramayan alanları devre dışı bırakıyoruz bronkoskopik yöntemle segment ağızlarına valf dediğimiz bir kapakçık yerleştirerek havanın çıkısını sağlıyoruz ama havanın içeri girişine engel oluyoruz. O işlevsel olarak işe yaramayan alan sönmüş oluyor. İşlevsel olarak çalışan alanlar daha iyi çalışıyor ve hava giriş çıkışını daha rahat sağlıyor.Yaptığımız işlem hastamızın daha rahat nefes almasını sağlıyor.

Öncelikle hastanın yaşam kalitesinin artırarak daha rahat nefes almasını sağlıyor. İşlevsel bir hale gelerek günlük işlerini daha kolay bir şekilde yapabiliyor. Tabii bu işlem sonucu hastanın ilaç tedavisine de devam ediyoruz, kullanmış oldukları ilaçları kesmiyoruz. Dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki