Erbakan ve Türkeş yaya köprüleri tanıtıldı

Erbakan ve Türkeş yaya köprüleri tanıtıldı
10 Ekim 2016, Pazartesi - 14:29

Kent protokolü Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından D-100 üzerinde inşa edilen iki yaya köprüsünde yürüdü.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi D-100 valilik kampüsü önünde Necmettin Erbakan Yaya Köprüsü ve Symbol AVM önüne Alpaslan Türkeş yaya köprülerini inşa etti. Köprülerin tanıtımı kent protokolü tarafından gerçekleştirildi. Protokol mensupları her iki köprüyü de yürüyerek geçtiler. 

PROTOKOL KÖPRÜDE YÜRÜDÜ

Tanıtım programına Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Milletvekilleri Zeki Aygün, Saffet Sancaklı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Genel Sekreter Doç Dr. Tahir Büyükakın, Genel Sekreter Yardımcıları Dr. Ali Yeşildal, Mustafa Altay, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, MHP Kocaeli İl Başkanı Aydın Ünlü, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve Başkan Danışmanı Ömer Polat katıldı. Protokol ilk olarak valilik önündeki yay geçidinden yürüyerek 42 Evler yönüne geçti. Genel Sekreter Doç Dr. Tahir Büyükakın yürüyüş sırasında köprüyle ilgili bilgiler verdi.

ESTETİK DEĞER

Yürüyüş sırasında konuşan Vali Güzeloğlu “Büyükşehir Belediyemizin kent trafik ölçeğinde özellikle yaya ama tüm boyutuyla araç ve insan ilişkisi açısından çok önemli katkılar sağlayacak ve merhum Başbakanımız Profesör Doktor Necmettin Erbakan'ın ismi verilen köprümüzden bugün ilk geçişimizi birlikte gerçekleştirmiş oluyoruz. İnsanımıza ilimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Yeni Valilik yerleşkemizin hemen önünde gerçekten Türkiye'de özel bir proje olan bu köprünün de buraya çok yakıştığını belirtmek istiyorum. Engelli asansörü çıkışı, yürüyen merdivenleri çelik işçiliği ve buna bağlı tüm altyapı ve bağlantıları ile birlikte aslında gerçekten hizmet olmanın ötesinde bir estetik değer oldu” dedi.

MODERN KÖPRÜLER

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da konuşmasında “Gelişmiş ülkelerdekinden daha güzel daha modern daha sağlıklı köprülerimizi Kocaeli halkımızla buluşturuyoruz ve büyük bir memnuniyet var bizde mutluyuz. Bu anlamda merhum Erbakan hocamızın da hayal ettiği şehirleri teknolojileri kullanarak bunları yapıyoruz. Kocaeli halkımıza hayırlı olsun diyorum bu köprüden geçen herkese sağlık mutluluk başarı diliyorum” şeklinde konuştu. Milletvekili Zeki Aygün ise konuşmasında “Büyükşehir Belediye Başkanını ve ekibini tebrik ediyorum. Bizim bir sloganımız var ‘Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’. Evet bugün yapılan bu köprü geçmişteki köprü ile mukayese edildiği zaman hakikaten çağın gerektirdiği özellikler taşıyan bir köprü. Temel amacımız insana hizmet etmek 2004’ten beri bunu yapıyoruz yapmaya da devam edeceğiz. Milletimize bu görevi verdiği sürece bizim bu millete hizmetimiz devam edecek” dedi.

TRAFİK AKIŞINI HIZLANDIRACAK

Protokol mensuplar daha sonra ikinci köprü olan Alparslan Türkeş Yaya Köprüsü’nde yürüyerek köprüyü tanıttılar. Vali Hasan Basri Güzel Oğlu burada yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Ülke siyasetinde ve ülkemize bugünlere gelmesinde büyük katkıları olan merhum Alparslan Türkeş ismini taşıyan köprünün ilimiz insanına ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Gerçekten Kocaeli insana dayalı ve Trafik ölçeğindeki planlamalarında çok önemli olan bir yatırımı bugün fiilen hizmeti açmanın mutluluğunu yaşıyorum. Kocaeli'nin sadece kent sırası ile değil ülkenin hemen bütün trafik akslarında merkezinde yer alan bir özelliği var. Her yaptığımız kentimizi olduğu kadar ülkemize de aynı zamanda katma değer sağlıyor. Üst geçidimizde asansörleri engelli geçişleri buna bağlı altyapı zenginlikleri ve işçiliği ile gerçekten örnek üstgeçit olarak kendini gösteriyor. Bu alanda üst geçit trafiğin akışını hızlandıracak kazaları ortadan kaldıracak.”

TÜRKEŞ’İN ADI VERİLDİ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise “Alpaslan Türkeş büyüğümüzün ismini güzel bir üst geçidimize vermenin mutluluğunu yaşıyoruz, rahmetle anıyoruz. Kocaeli halkına insanımızı hayırlı olsun diyorum” dedi. Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı da “Öncelikle yaya geçidi hayırlı olsun. Sayın Valimize Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve bütün diğer emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Bu köprüye başbuğumuz rahmetli Alparslan Türkeş'in isminin verilmesi bizi ziyadesiyle memnun etmiştir. Ben bu göstermiş oldukları nezaketten dolayı kendilerine teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı. Milletvekili Zeki Aygün ise şunları söyledi: “Yahya Kaptan gibi bir yerleşim bölgesine karşı tarafa gerçekten hizmet eden bir köprü olarak hizmet verecek. Ayrıca ülkemizde milli birlik ve beraberliğimize sağlayacak düşünceyi de ortaya koyan ve ülkemize hizmet eden merhum Alparslan Türkeş'in de isminin verilmesi gerçekten bizi de mutlu etmiştir. Bu konuda da Büyükşehir Belediye Başkanımı tebrik ediyorum Arkadaşlarınıza kutluyorum bizimle beraber bunu açılışına beraber oldukları için hayırlı olsun diyorum.”

NECMETTİN ERBAKAN YAYA ÜST GEÇİDİ

Valiliğin yeni binası önünde inşa edilen Necmettin Erbakan Yaya Üst Geçidi 127 metre uzunluğunda ve 4 metre genişliğinde yapıldı. İki adet engelli asansörlü yer alan köprüde, yürüyen merdiven de bulunuyor. Yapımı 10 ayda tamamlanan köprü için 800 ton çelik, 12 halat kullanıldı.

ALPASLAN TÜRKEŞ YAYA GEÇİDİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Yahya Kaptan Durağı ile Akademi Hastanesi arasına 1,5 ay gibi kısa bir sürede yaya üst geçidi inşa etti. 57 metre uzunluğunda 3 metre genişliğindeki yaya köprüsünün yapımında 135 ton çelik kullanıldı. Hizmete açılmasıyla birlikte buradaki ışıklar kaldırılıp kesintisiz trafik akışı sağlanmış olacak. İki engelli asansörünün yapımının tamamlanmasıyla da engellilerin kullanımına da hazır olacak.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki