Ensar Öğüt’ün hayali gerçek oldu

18 Ağustos 2015, Salı - 12:18

YASAL DÜZENLEME DE YAPILSIN

CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi ve Ardahan 22.23.  24.Dönem milletvekili Ensar Öğüt, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) dayanarak, Cemevi yaptırmak üzere dernek kurulabileceğine karar vermesinin ardından Yargıtay 3. Hukuk Dairesi de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararına dayanarak, “Cemevi ibadethanedir. Aydınlatma giderleri ödenmelidir” kararı vermesini, geç kalmış ama doğru karar olarak yorumladı. Öğüt, “Hem bir haksızlık giderildi hem de yıllardır mücadelesini verdiğim bir hayalim gerçekleşti”dedi.

ONLARCA ÖNERGE VERMİŞTİ

TBMM’de onlarca soru önergesi vererek ve kürsüde her fırsatta konuyu gündeme getirerek Alevilere yapılan haksızlığa karşı mücadele veren Ensar Öğüt, “Cemevleri zaten bir ibadethanedir. Ancak, bu kabul edilmeyerek hem Alevilere haksızlık ve baskı yapılıyordu hem de vergi alınmasına rağmen Alevilerin ibadethanelerine destek olunmuyordu. Bu haksızlık bir nebze giderildi. Onlarca soru önersi verdim, olayı tüm makamlara anlattım. Bu aynı zamanda hukuk mücadelesi veren Cemevlerinin zaferidir.

CEMEVLERİNİN MÜCADELE ZAFERİ

Bu karar üzerine Cemevlerinin, Cami, Sinagog, Havra gibi “ibadethane” statüsüne girdiğini, bu uğurda Cemevlerinin çok acı çektiğini ancak dimdik durarak mücadele verdiklerini,  bu karara isnaden artık Cemevlerinin aydınlatma giderlerinin  Diyanet bütçesinden ödenmesi gerektiğini, yıllardır tartışma konusu yapılan  belediyelerin Cem evlerine arsa tahsisi yapmasının önündeki engelin kalktığını ifade eden Ensar Öğüt, bu karar doğrultusunda yasal düzenleme yapılmasını istedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki