Enpay işçileri yaka paça gözaltına alındı!

Enpay fabrikasında bir haftadır direnişlerini sürdüren işçilere dün polis saldırdı. Fabrikanın içindeki işçiler zorla dışarı çıkarıldı, 6 kişi gözaltına alındı
26 Temmuz 2015, Pazar - 23:00

Enpay’da 7 gündür fabrikayı terk etmeyen 213 işçi için fabrika önünde yoğun güvenlik önlemleri alındı. İçerideki arkadaşlarına dışardan destek veren yaklaşık 30 işçiden aralarında Birleşik Metal-İş Kocaeli Şube Başkanı Hami Baltacı’nın da bulunduğu 6’sı gözaltına alındı.

Enpay’da fabrikayı terk etmeden 7 gündür içeride eylem yapan 213 işçi, fabrikadan dışarı çıkmamak için tekrar bir direniş başlattı. Fabrika tarafından emniyete yapılan şikayetler sonucu bölgeye konuşlanan panzerler ve akreplerle ile yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı fabrika önünde direnişe dışardan devam eden işçilere polis müdahale etti. Dışarıda içerdeki arkadaşları için kapının önünde birbirine kenetlenen yaklaşık 30 işçiden aralarında Birleşik Metal-İş Kocaeli Şube Başkanı Hami Baltacı’nın da bulunduğu 6 kişi yaka paça gözaltına alındı.

SENDİKA BAŞKANI DA GÖZALTINDA

Dışarıda bulunan işçiler polisin müdahalesi sonrası gözaltına alındıktan sonra sıra içeride çalışanlara geldi. Polis, 7 gündür fabrikayı terk etmeyen işçilere sözlü olarak birkaç uyarıda bulundu. İçerideki 213 işçi, yaklaşık yarım saat fabrikadan çıkmadı ve bağlı oldukları Birleşik Metal-İş sendikasının avukatı Saliha Sarıçiftçi işçileri ikna etti, artık tüm eylemler dışarıda devam edecek. Polis müdahalesi ve avukatlarının iknası sonucu dışarı çıkan işçiler fabrikadan sloganlar ve alkışlar eşliğinde çıktı.

EYLEM DIŞARIDA DEVAM EDECEK
Müdahalenin ardından içeriden çıkan 213 işçi dışarıda sloganları ile eylemlerini sürdürürken Birleşik Metal-İş Sendikası avukatı Saliha Sarıçiftçi olaylara ilişkin açıklama yaparak, “Türk Metal’i istemeyen işçiler Birleşik Metal’de örgütlenmeye karar verdiler. Birleşik metal örgütlenmesini kabul edemeyen işveren yaklaşık 23 işçiyi işten çıkardı 40 işçiyi idari izinli kabul etti. İçerideki işçilere müdahale edeceklerdi, müdahale olmadan, gözaltı olmadan toplu barışçıl, demokratik eylem haklarını dışarıda devam ettirmeye karar verdik. Tüm üye işçilerimizi dışarı çıkardık. Bu barışçıl toplu demokratik eylemimizi dışarıda devam ettireceğiz” dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki