Engelliler için eğlence değil işkence

Altınokta Körler Derneği’nin iddiaları tüyleri diken diken etti. Engelli vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi’nin tertip ettiği ‘Engelsiz Eğlence’ adlı kendileri için nasıl işkenceye dönüştüğünü anlattı.
19 Mayıs 2015, Salı - 22:09

Altınokta Körler Derneği geçtiğimiz hafta Büyükşehir Belediyesi’nin engelli vatandaşlar için Seka Park’ta düzenlediği ‘Engelsiz Eğlence’ adlı etkinlikte yetkililerin kendilerine yaşattıkları mağduriyeti anlattı. Belediyenin engelli vatandaşları taşımak için ayarladığı otobüsün gelmediğini, yetkilileri aradıklarında ise kimseye ulaşamadıklarını belirten dernek üyeleri, “Organizasyonu düzenleyen Büyükşehir  Sağlık Sosyal İşler Başkanlığı Engelliler Şube Müdürlüğü’nü aradığımızda, bize ulaşımı ihale ettikleri firmayı aramamız söyleyip bir numara verdiler. Bu numarada o gün için otobüs ayarlanması adına kendilerine bir program gelmediğini söyleyerek kendi imkanlarımızla gitmemizi ima ettiler. Bu kez bizde ulaşım daire başkanlığını aradık. Ulaşım Dairesi bize otobüs ayarladı ve şöförün numarasını verdi. Şöförü aradığımızda bir partinin mitingi olduğu gerekçesiyle çok yoğun trafik olduğunu söyledi.

ENGELSİZLER SANDALYEDE, ENGELLİLER YERDE

Halbuki o gün yolların kapatılmadığını biliyoruz. 1 saat boyunca güneşin altında bekledik” dedi. Yaşadıkları bunlarla da sınırlı kalmayan üyeler, skandal boyutuna varacak iddialarda bulundu. Tek tek söz alan üyeler açıklamalarında şu iddialara yer verdi; “Seka Park’a gittiğimizde oturulacak yer olmadığı gerekçesiyle yere oturmamızı istediler. Gözleri gören diğer bedensel engelli arkadaşlarımız, aslında sandalyelerin olduğunu fakat engelli olmayan insanların ve bazı belediye yetkililerinin oralarda oturduğunu söyledi. Bizim için yapılan etkinliğe engelli olmayan insanlarda davet edilmiş ve bize yer ayrılmamış. Uzun bir müddet ayakta durarak yer ayarlanması gerektiğini söyledik ve bekledik. Ancak kimse bizimle ilgilenmedi, bizlerde çimenlerin üzerine oturduk. Arkasından belediye başkanının duyurusu yapıldı. Etrafımızda bir koşuşturma oldu. Bizleri yerden kaldırıp sandalyelere oturttular”

SİYASİ PARTİLERİN ÇEKİŞMESİNİN KURBANIYIZ

Olayın mağdurlarından biri olan dernek başkanı Engin Aysu, yapacakları açıklama için tüm siyasi partileri davet ettiklerini ancak sadece Vatan Partisi’nden katılım olduğunu söyledi. Aysu, “Aynı gün başka bir siyasi partinin mitingi vardı. Bizim düşürüldüğümüz durum, iki siyasi partinin çekişmesinden kaynaklanan başka bir şey değil. Geçtiğimiz hafta İzmit Belediyesi de benzer bir etkinliği Cephanelik Mesirge Alanı’nda yaptı. Az önce anlattığımız sıkıntıların hiç birini bizler orada yaşamadık. O etkinliği engelsiz vatandaşlar alınmamıştı ve gerçekten bizler için çok güzel bir etkinlik olmuştu. İzmit Belediyesi Başkanı Nevzat Doğan’a bu vesileyle bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Engelliler için yapılan bir etkinlikle itinasız, düşüncesizce davranılmasını halkın takdirine bırakıyoruz” dedi. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı da kutlayan Aysu, engelli gençlerin sportif faaliyetlere katılmaları için yeterli ödeneğin ayrılmadığını belirterek, yetkilileri göreve çağırdı.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki