Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de yayılmakta olan COVİD-19 isimli Koronavirüs’e karşı, top yekun bir mücadele veriliyor.Bu dönemde halkı korku ve paniğe sevk etmek isteyenlerin, sosyal medya üzerinde helikopterlerle dezenfektan sıkılacağını yayması üzerine polis harekete geçti.

Kocaeli emniyet müdürlüğü, özellikle sosyal medyada dolaşan 5 helikopterin sprey ile dezenfekte yapacak haberlerine inanılmaması için bir basın açıklaması yayımladı

Emniyet müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdildi;

Devletimiz tüm kurumları ile topyekûn Corona virüs (Covid-19) ile mücadele etmektedir. Bu mücadelenin her aşamasında şeffaf bir politika izlenmekte ve vatandaşlarımız bilgilendirilmektedir. Ancak gerek sosyal medya üzerinde gerekse de mesajlaşma programları üzerinde vatandaşlarımızı korku ve paniğe sevk etmek amaçlı mesajlar dolaşmaktadır.

Son zamanlarda ”Korona virüsünü yok etmek için havadaki 5 helikopterin sprey ile dezenfektan sıkacağı” gibi mesajlar sosyal medya ve mesajlaşma programlarında dolaşmakta olup kesinlikle doğru olmayıp vatandaşlarımızı tedirgin etme amaçlıdır. Bu tarz mesajları yayan şahısların tespiti yapılmakta ve gerekli yasal işlemler yapılmaktadır.

Vatandaşlarımızın devletimizin resmi kurumları tarafından yapılan açıklamalar haricinde bu tarz mesajlara itibar etmemeleri gerekmektedir.Denildi.