Ekmek Zammı Geri Çekilmeli

08 Aralık 2015, Salı - 14:35

Asgari Ücret Komisyonunu 2016 asgari ücretinin belirlenmesi için toplanmaya başlaması ile birlikte EMEP İl Örgütü yaptığı açıklamada, asgari ücretin net 1900 lira olmasını istedi.

 

Emek Partisi (EMEP) Asgari Ücret Komisyonun yeni asgari ücreti belirlemesi süreci ve il genelinde ekmeğe yapılan zamma karşı Belediye İşhanı önünde basın açıklama yaptı. EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, yaptığı açıklamada DİSK-AR tarafından yapılan açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasında en düşük asgari ücretin Türkiye’de net 1900 lira olması gerektiğine dikkat çekerek, asgari ücretin 1900 lira olmasını talep ettiklerini belirtti. Kasım ayının başında kararı verilen ve 1 Aralık’ta yürürlüğe giren ekmek zammının geri alınmasını isteyen Erkan, asgari ücretin 1000 lira olduğu bir ülkede ekmeğin 1 lira 25 kuruş olmasının kabul edilebilir olmadığını belirtti.

1300 LİRAYI YİNE İŞÇİNİN PARASINDAN VERECEK

6 milyon işçiyi ilgilendiren Asgari Ücret Komisyonunun toplantısına AKP’nin asgari ücretin 1300 lira olması teklifinin damgasını vurduğunu belirten Erkan, “Bu vaat ile milyonlarca emekçinin oyunu yeniden alan AKP’nin bu tavrı 13 yıllık iktidarlarında işçi ve emekçi düşmanı uygulamalarına karşı temkinli olmasının önünde engel değildir. İşçiler sadece bu artışın yeni zam ve hak kayıpları olduğunu deneyimleri ile biliyor. Asgari ücret komisyonun ilk toplantısında işverenler, 1300 liralık teklife karşı vergilerden indirim istedi. AKP işçiye vereceği ücreti yine işçinin parasından çıkarmayı planlıyor” dedi.

EKMEK ZAMMI GERİ ÇEKİLMELİ

Gıda maddelerine yapılan zammın enflasyonun üç katını bulduğunu ve adette mutfakta yangın çıkardığını söyleyen Erkan, “Emekçilerin artık evine et girmiyor. Ceviz, badem, kuru üzüm hayal oldu. Mercimek ve nohuda ise yanaşılmıyor. Bu zamlar yetmezmiş gibi Kocaeli’de ekmek 1 lira 25 kuruş oldu. Ekmek zammı ile birlikte AKP’nin vaat ettiği asgari ücret artışı şimdiden eriyip gitti. ekmeğe yapılan bu zam kabul edilemez ve derhal geri çekilmelidir. Açlık sınırının 1391 lira, yoksulluk sınırının ise 4 bin 530 lira olduğu ülkemizde 1300 lira asgari ücret ile hiç kimse geçinemez. DİSK tarafından yapılan araştırmaya göre asgari ücret net 1900 lira olması gerekiyor. Biz de asgari ücretin 1900 liraya yükseltilmesini istiyoruz” dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki