Eğitim-Sen’den Metal işçilerine destek

04 Şubat 2015, Çarşamba - 10:04

Eğitim-Sen Şube Başkanı Suca Omurca, grevi kararı Bakanlar Kurulu kararıyla engellenen metal işçilerine destek olacaklarını açıkladı.

Eğitim Sen Şube Başkanı Suca Omurca; İşveren sendikası MESS ile anlaşamayan ve grev kararı alan ancak bu kararları Bakanlar Kurulunca ertelenen Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçilere destek vereceklerini açıkladı. Sendika binasında gerçekleşen basın açıklamasına; ÖDP İl Başkanı Osman Bahçeci, EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, Emekli-Sen Şube Sekreteri Hamzet Irmak ve Dersimliler Derneği Şube Başkanı Ruhi Çelik de katıldı.

 

TÜM İŞÇİ SINIFINA DARBE

Şube başkanı Omurca yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Yaşananlar sadece metal işçilerine değil tüm işçi sınıfına karşı bir darbedir. Fiilen yasaklama anlamına gelen bu hak gaspı bir kere daha göstermiştir ki bu ülkede işçilerin grev hakkı bulunmamaktadır. Kendi iktidarı döneminde 15 bin işçi ölürken fıtrat, kader söylemleriyle sorunu geçiştirenler, konu işverenlerin çıkarları olunca Bakanlar Kurulu’nun toplandığı Pazartesi gününü bile bekleyememiş, grevin başladığı gün alelacele bakanlara bu kararı imzalatmıştır. Hükümet, MESS ve sarı sendikalar metal işçilerinden korkmakta hiçte haksız değiller. Grev başladığı anda 5 işletmenin 8 fabrikası MESS’ten kopmuştur. Bir kere daha buradan ilan ediyoruz. Grev haktır, engellenemez ve yasaklanamaz. Metal işçilerinin gev hakkı iade edilmelidir.”

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki