e-Tebligat başvurusu yapacaklar, süre uzatıldı

02 Ocak 2016, Cumartesi - 15:52

1 Ocak 2016 tarihinde başlayacak e-Tebligat başvuruları için uzatılmaya gidildi. e-Tebligat başvuru süreleri, mükelleflerin herhangi bir sıkıntı yaşamamaları için 1 Nisan 2016'ya kadar devam edecek.Yeni yılla birlikte hayatımıza girecek yeni uygulamalardan biri de e-Tebligat olarak dikkat çekiyor. 1 Ocak 2016 itibariyle zorunlu hale gelecek e-Tebligat, kurumlar vergisi mükelleflerine zorunlu olacak ancak isteyen vatandaşlar da e-Tebligat hizmetinden faydalanabilecek. e-Tebligat'tan yararlanmak isteyenlerin bunun için gerekli başvuruyu yapmaları lazımdı. Vatandaşlar e-Tebligat başvurularını 1 Nisan 2016'ya kadar gerçekleştirebilecekler. Gelir İdaresi Başkanlığı e-Tebligat başvuru tarihlerinde yapılan değişikilkleri resmi web sitesinden vatandaşlara duyurdu.

E-TEBLİGAT BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI

456 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 01/01/2016 tarihi itibariyle ticari, zirai ve mesleki kazancı gerçek usulde vergilendirilen gelir vergisi mükellefleri ile kurumlar vergisi mükelleflerine e- Tebligat sistemini kullanma zorunluluğu getirilmiştir. Buna göre 28/12/2015 tarihi itibariyle zorunluluk kapsamında bulunan 1.232.000 gelir vergisi ve 389.000 kurumlar vergisi mükellefi uygulamadan yararlanmak için başvuruda bulunmuştur.

Ancak henüz başvurusunu tamamlayamayan mükelleflerin, kalan kısıtlı süre içinde herhangi bir sıkıntı yaşamamaları amacıyla, 29/12/2015 tarihli ve 29577 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 467 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile e-Tebligat sistemine başvuru süreleri 01/04/2016 tarihine kadar uzatılmıştır.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından duyurulan e-Tebligat uygulamasına geçmemize az bir süre kala vatandaşlar, konu hakkında akıllarını kurcalayan sorulara yanıt arıyor. İşte e-Tebligat konusunda detaylar...

E-TEBLİGAT NEDİR?

Gelir İdaresi Başkanlığı'na bağlı vergi daireleri tarafından düzenlenen ve mükellefler ile diğer muhattaplara 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre tebliği gereken evrakın, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından elektronik ortamda tebliğ edilmesidir.

e-Tebligat uygulamasına alınan karar doğrultusunda 1 Ocak 2016 tarihiyle birlikte geçilecek ve tebligat gönderilmesi zorunlu olanların haricinde, e-Tebligat almak isteyenlere de yapacakları başvuruya göre elektronik ortamdan tebligat gönderilecek.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki