Dündar ve Gül’ün tutuklanmasına tepkiler büyüyor

Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmasının ardından tepkiler gittikçe yükselirken, basın açıklaması yapan Eğitim İş Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener, “Basın hürdür, iktidar baskıları kabul edilemez” dedi
28 Kasım 2015, Cumartesi - 16:12

Eğitim İş Sendikası Kocaeli Şubesi yönetimi Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmasına sessiz kalmayarak basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan Eğitim İş Şube Başkanı Bilal Şener, “Cumhuriyetimizle özdeşleşmiş, savunduğu değerler adına mücadelesini yılmadan sürdüren, ülkemizin en eski ve önemli gazetelerinden Cumhuriyet Gazetesi üzerindeki iktidar baskısını ve gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün, MİT TIR’larıyla ilgili yaptıkları haberden dolayı tutuklanmalarını kınıyoruz” dedi.

TERÖRÜN HER TÜRÜNE KARŞIYIZ

Bugün Diyarbakır da yaşanan olayları da protesto ettiklerini söyleyen Şener, “Nereden gelirse gelsin terörün her türüne karşı olduğumuzu belirtiyor, demokrasiye, hukuk devletine, özgürlüklere komplo kurmaya çalışanlar, çok da uzak olmayan bir zamanda kendi karanlık geleceklerini inşa ettiklerinin farkına varacaklar. Eğitim-İş olarak faşist uygulamaları yaşama geçirenlerle bu uygulamalara katkı sunanların bir gün mutlaka bağımsız yargı önünde hesap vereceklerine inanıyoruz” dedi.

EK GÖSTERGE 3600 OLMALIDIR

Ek Göstergenin 3600 olmasını isteyen Şener açıklamasına şöyle devam ett: “Eğitim-öğretim sürecinin doğru yönetilmesi ve sürdürülmesi ülkemizdeki sosyal ve ekonomik yaşamın gelişmesine büyük bir katkı sağlayacaktır. Bu sürecin öznesi olan eğitim çalışanlarının, öğrenci başarısında büyük bir paya sahip olduğu bütün bilimsel araştırmalarla ortaya konulmuştur. “Öğretmen neyse eğitim de odur” sözü bu gerçeğin en basit ifadesidir. İktidarın çalışanlara uyguladığı antidemokratik baskılara karşı, meşru, demokratik ve örgütlü mücadelenin daha önemli hale geldiği günlerden geçmekteyiz. Çünkü iktidarın kamu çalışanlarının sınırlı güvencesi 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu da ortadan kaldırarak güvencesiz bir çalışma modelini dayatmaktadır. Gelişmelere göre bu konuda da eylem ve etkinlikler planlanacak gereken adımlar atılacaktır. Devlet memurlarının hizmet sınıfları, görev türleri ve aylık aldıkları dereceler itibariyle belirlenmiş olan ek göstere rakamları, memurların aylık ücretlerini etkilediği gibi, asıl etkisini emekli aylığı ve emekli ikramiyesinde göstermektedir. Bu nedenlerle aylığımın hesaplanmasına esas teşkil eden Maaş Ek Göstergemle ilgili 14/7/1965 Tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa ekli (I) sayılı Ek Gösterge Cetvelinin “IV- EĞİTİM VE ÖĞRETİM HİZMETLERİ SINIFI” bölümünün (b) bendinin aşağıdaki gibi değiştirilmesini istiyoruz.

DERECESİ VE GÖSTERGESİ   

1.DERECE  3600, 2.DERECE  3000, 3.DERECE 2200, 4.DERECE  1600, 5.DERECE  1500, 6.DERECE 1200, 7.DERECE 1100, 8.DERECE 900

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki