Diyetisyen Melis İğli Yılmaz bilgilendiriyor

Diyetisyen Melis İğli Yılmaz bilgilendiriyor
07 Mart 2016, Pazartesi - 11:44

KİLO VERMEK İSTEYENLER İÇİN SAĞLIKLI VE PRATİK ÖNERİLER


   Kilo verme aşamasında ve kilo verdikten sonra kilonuzu korumak için daima ne yediğinize, yediklerinizin kalori miktarlarına ve besin değerlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Her kalorinin besleyici özelliği olmayabilir veya sürekli az kalorili gıdalar tüketmek bazı vitamin ve minerallerin eksikliğine yol açabilir. Sağlıklı beslenmenin ilk kuralı protein, karbonhidrat ve yağın dengeli olarak alınmasıdır. Sadece protein veya sadece karbonhidrat içeren, ya da yağı tamamen göz ardı eden diyet listeleri diyetisyenler tarafından önerilmemektedir. 

Kaloriyi Kademeli Azaltın: Diyete başlamadan önce günde ortalama 2000 kalori alırken diyete başladığınız gün bu kaloriyi 1300’e düşürürseniz kilo kaybetmeye başlamak için uzun bir süre beklemeniz gerekebilir. Çünkü günlük 2000 kaloriye alışık olan vücudunuz aniden 1300 kaloriye düştüğünüzde kendini korumak için “açlık” moduna geçer. Açlık modunun ilk adımı ise metabolizmayı yavaşlatarak ihtiyaç duyulan enerjinin azaltılmasıdır. Bu diyetlerin diğer yan etkileri arasında sürekli yorgunluk hali, kas ağrıları, spazmlar, uykusuzluk, vitamin ve mineral eksiklikleri bulunmaktadır. Bunu önlemek için diyete başladığınız ilk hafta normal beslenme şeklinizden 100-150 kalori kesin. Düzenli egzersizle birlikte bu şekilde daha kalıcı ve sağlıklı kilo verebilirsiniz. 

Kahvaltıyı Atlamayın: Kahvaltıyı atlamanın diyetinize 2 önemli zararı var. Birincisi kahvaltı etmediğiniz için metabolizmanız gün boyu normal hızının altında çalışır, ikincisi ise öğle yemeğine kadar şekeriniz düşeceği için yemeniz gerekenden daha fazla yemek yersiniz. Sabah kalktığınızda evden çıkmadan önce mutlaka bir şeyler atıştırın ve metabolizmanın yeni güne hızlı başlamasını sağlayın.

Ara Öğünün Önemini Kavrayın: Yemek yedikten sonra, sindirim sırasında vücut önemli miktarda enerji harcar. Sindirimden sonra ise metabolizma hızı yavaş yavaş düşmeye başlar. Gün içinde 3 ana öğün ve 3-4 ara öğün yiyerek masaya “daha az aç” oturmanızı ve gün boyu metabolizmanızı belirli bir düzeyde tutarak daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

Tokluk Hissi 20 Dakika Oluşur: Masaya oturduğunuzda özellikle ilk 10 dakika lokmaları uzun uzun çiğneyin ve yavaş yemeye çalışın. Masadan kalkmak için midenizin tıka basa dolmasını beklemeyin. Eğer çok açsanız yemekten hemen önce 1 büyük su bardağı oda sıcaklığında su içmek veya yemeğe çorbayla başlamak iştahınızı azaltacaktır.

Spor İçin Vakit Yaratın: Düzenli egzersiz sadece kilo vermenize değil genel sağlığınızın gelişmesine de katkıda bulunur. Gün içinde hareket etmenizi sağlayacak her fırsatı (merdiven çıkmak, arabayı uzağa park edip eve yürümek, otobüse bir sonraki duraktan binmek, servisten eve 20 dakika yürüyüş mesafesinde inmek gibi) değerlendirin.

Düşük Yoğunluklu Egzersiz Yapın: Nabzı aniden yükselten kısa süreli egzersizler yerine, nabzın yavaş yavaş yükselmesini sağlayan ve vücudu limitlerinde zorlamayan uzun süreli egzersizler yağ yakımı ve metabolizmanın yükselmesi açısından daha faydalı. Kısa süreli kardiyovasküler egzersizler kas yoğunluğunu arttırmak için ideal , ancak bu egzersizler sırasında vücut enerji kaynağı olarak yağ yerine karbonhidratları kullanır. Daha uzun süreli ve ortalama nabızla yapılan egzersizler ise enerji kaynağı olarak yağı kullanır ve fazla yağın vücuttan daha çabuk atılmasını sağlar.

Su İçmeyi İhmal Etmeyin: Günde 8-10 bardak su içmek, toksinlerin ve metabolize edilen yağın vücuttan daha hızlı atılmasına yardımcı olur.

 

Diyetisyen Melis YILMAZ

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki