Dilovası'nda kömür tozu isyanı

08 Eylül 2014, Pazartesi - 12:00

 

Dilovası’na bağlı Turgut Özal Mahallesi sakinleri, Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi'nden gelen kömür tozları nedeniyle isyan etti. Hergün evlerinin içi kömür tozu ile dolduğunu söyleyen mahalle sakinleri sorun çözülmediği taktirde protesto amaçlı çocuklarını okullara göndermeyeceklerini söyledi.

Hava kirliliğinin en yoğun olduğu bölge olarak bilinen ve kanser vakalarıyla da gündeme gelen Dilovası’nda bulunan Turgut Özal Mahallesi sakinleri Kömürcüler OSB'de bulunan tesislerden kömür tozu yağıyor. Evlerinin içi kömür tozu ile kaplandığını, pencereleri korkudan açamadıklarını ve balkonlarına astıkları çamaşırların siyah renge büründüğünü söyleyen Dilovası sakinleri yetkililerin biran önce çözüm yolu bulmalarını istiyor.

'GECE SULAMA YAPMIYORLAR'

Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi'nde gece yeterli önlemlerin alınmadığını iddia eden mahalle sakinlerinden Cengiz Yıldırım "Evimizdeki mermerleri bezle sildiğimizde bezler kömür tozu nedeniyle simsiyah oluyor. Kömürcüler OSB'nin bulunduğu yerin hemen yanı başında bir ilköğretim okulu ve hemen onun yanında da bir hastane bulunuyor. Buradaki kömür tozundan çocuklarımız ve hastanede tedavi gören vatandaşlar etkileniyor. Kömürcüler OSB'de gece önlem alınmıyor. Gündüzleri kömürlerin bulunduğu alana su serpilerek tozun havaya kalması engelleniyor. Fakat gece bu işlem yapılmadığı için evlerimiz kömür tozu içerisinde kalıyor. Bu sorun çözülmedi taktirde mahalle sakinleri olarak çocuklarımızı protesto amaçlı okula göndermeyeceğiz. " diye konuştu.

'ASTIM BRONŞİT HASTASIYIM NEFES ALAMIYORUM'

Astım bronşit hastası olduğu için kömür tozlarından etkilendiğini söyleyen Suzan Elbir, "Astım bronşit hastasıyım. Hayat bir havadır. Bu hava kirliyse nasıl yaşayacağız burada? Dilovası'nda bir taraf çöp, bir taraf kömür bir tarafta fabrikalar var. Bizim burada nefes alacak yerimiz kalmadı. Ne yapacağımızı şaşırdık. Yetkililerin biran önce bu soruna bir çözüm yolu bulmalarını istiyoruz." dedi.

MAHALLE MUHTARI 'KÖMÜR TOZU SORUNU 20 BİN İNSANI KAPSIYOR'

Kömür tozunun vatandaşların evlerinin kapısından ve penceresinden içeriye girdiğini söyleyen Turgut Özal Mahallesi Muhtarı Mehmet Şirin Barış "Kömür tozu semtimizi rahatsız ediyor. Uygunsuz bir yere yerleştirilmiştir. Halkımızda bunu kabul etmemektedir. Kömür tozu evlerin kapısından penceresinden girmektedir. Okul, hastane, evler burada. Kömür tozu herkesi etkiliyor. Bu sorun yaklaşık 20 bin insanı kapsıyor. Bu sorunun çözülmesi konusunda devletimizin yardımcı olacağını düşünüyoruz. Biran önce bu sorunun çözülmesini istiyoruz.

'MAHALLENİN HAVASI KİRLENDİ'

Kömürcüler OSB nedeniyle mahallelerinin havasının kirlendiğini söyleyen Sinan Daşdemir ,"İnsanlar havaların sıcak olması nedeniyle kapılarını ve pencerelerini açıyor. Sonrada evlerinin içerisi kömür tozuyla doluyor. Mahallemizin havası kirlendi. Yaklaşık 2 yıl önce o bölge bağ ve bahçeyken şuanda kömür işleniyor. Kömür tozundan başta Turgut Özal Mahallesi olmak üzere Kayapınar ve Çerkeşli'yi bu sorundan etkileniyor. Kömürcüler OSB'yi yanlış yere kurdular" dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki