Deprem Sempozyumu start aldı

5. Uluslararası Deprem Sempozyumu’nun ilk günü The Ness Otel’de açılış konuşmalarıyla başladı.
11 Haziran 2015, Perşembe - 13:30

Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen 5. Uluslararası Deprem Sempozyumu, The Ness Otel’de başladı. 2003 yılından itibaren Kocaeli Üniversitesi tarafından düzenlenen Deprem Sempozyumları çok disiplinli ve çok katılımlı bir etkinlik olarak devam ediyor. 12 meslek gurubunun katılımı ile gerçekleştirilen sempozyumda Jeofizik, Jeoloji, Çevre, İnşaat, Makine, Jeodezi ve Fotogravimetri, Kimya, Elektrik Mühendisleri, Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama, Tıp, Arkeoloji, Hukuk gibi meslek grupları deprem başlığı altında toplandı. 3 gün sürecek olan sempozyuma çok sayıda yerli ve yabancı bilim adamı katılacak.

DEPREM RİSKLERİNİ ÖNLEMEK MÜMKÜN

Sempozyumun açılış oturumuna Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Çakır, AK Parti Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, AFAD Deprem Dairesi Başkanı Ulubey Çeken ve 12 disiplinden bilim adamları katıldı. Sempozyumda konuşan  Vali Güzeloğlu, “Deprem dünyanın bir gerçeğidir.  Çok acı bedeller ödeyen, başta can olmak üzere depremde çok ağır kayıplarla yüzleşen bir il ve bölge olarak Kocaeli’nin böyle bir sempozyumu gerçekleştirmesini doğru bir çalışma olarak değerlendiriyorum. Depremi önlemek ve depremi önceden öngörmek mümkün değil. Ama depremin risklerini, tehditlerini, başta can olmak üzere bütün kayıplarını çok aza indirmek belki de yok etmek mümkün. Türkiye deprem coğrafyası üzerinde bulunan ve bu çerçevede yaşaması zorunlu olan bir ülkedir” dedi.

 

AYGÜN: DEPREM DEĞİL BİNALAR ÖLDÜRÜR

Milletvekili Aygün, “Üniversitemize böylesine güzel bir sempozyumu  düzenlediği için teşekkür ediyorum. Depremler değil insanları binalar öldürmüştür. Bu sempozyumun ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.

 

FAY HATLARINA GÖRE İMAR PLANI YAPTIK

Başkan Vekili Özak da, “1999 depremi ve ülkemizde yaşanan diğer depremler bize gösterdi ki; afetler değil, düzensiz ve yanlış yapılaşma öldürüyor. Plansız kentleşmenin bedeli çok ağır oluyor. Yaşadığımız acıların tekrarlanmaması için bir taraftan depremi unutturmamaya diğer taraftan da sağlam temeller üzerine yeni bir kent kurmaya gayret gösterdik. İşe temelden başladık. Önceliğimiz planlama oldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak il sınırlarını planlayan ilk ve tek il olduk. 5 milyon metrekare alanı kamulaştırdık. Deprem sonrası yapılan yeni binaların zemin araştırmalarına ayrıca önem verdik. Şehrimizdeki her bir fay hattını ve potansiyelini belirledik. İmar planlarımızı bu çalışmalar doğrultusunda oluşturduk. Oluşturduğumuz verileri vatandaşlarımızın görmesi için internet sitemize yükledik. Kocaeli genelinde 25 adet deprem istasyonu ve zemin deprem inceleme merkezi kurduk” şeklinde konuştu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki