“Dayanacak gücümüz kalmadı”

“Dayanacak gücümüz kalmadı”
14 Temmuz 2016, Perşembe - 13:18

 

Toplu taşım araçlarındaki sorunlar, söz verilmesine rağmen ödenmeyen ücretsiz taşıma paralarına, eğitimin tatile girmesiyle gelen sayısal düşüş de eklenince minibüsçü ve otobüsçü esnafı zor günler geçiriyor.

Ücretsiz Kent Kart taşıma paralarının halen daha yatmamasından yakınan İzmit 5 Nolu Şehiriçi Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatif Başkanı Hasan Öztürk, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ın talebiyle Ankara’ya giderek konuyu yetkililerle görüşmeye hazırlanıyor.
Kooperatif Başkanı Hasan Öztürk, konuyla ilgili gazetemize özel açıklamalar yaparak görüşlerini aktardı. Başkan Öztürk de, Kocaeli Şehiriçi Minibüs ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt gibi ücretsiz taşıma paralarının hala yatmamasından yana duyduğu sıkıntıyı, üyelerin rahatsızlığını dile getirdi.
Konuyu AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’a ilettiklerini kaydeden Öztürk, “Başkan Şemsettin Ceyhan, bayram sonrası Maliye Bakanı ile size randevu talep edelim bu böyle yürümeyecek. Zaten gerekirse ben kooperatif üyelerimle birlikte 15 gün için Ankara ve Büyükşehir ile görüşeceğim” ifadelerini kullandı. -Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan kararla Ramazan Bayramı boyunca 3 gün süreyle şehir içi otobüsleri vatandaşları ücretsiz taşıdı. Bu karar için ne diyeceksiniz?

“- Bunun doğru bir karar olmadığını yıllarca söylüyoruz. Bu uygulama sadece İzmit’te uygulanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde bile bayram boyunca vatandaş yüzde 50 indirimle taşınıyor. Ama İzmit’te esnafı yok etmek için alınan kararların hepsini uyguluyorlar. Ortak bir çözüm bulalım deselerdi bize mesela, “Vatandaşları yüzde 50 indirimle taşıyacaksınız” deselerdi buna da vardık. Bu uygulama sadece İzmit merkezde çalışan hatlara uygulandı. O zaman İzmit’ten İstanbul’a çalışan araçlara da bedava yapsalardı. Ramazan Bayramı’nda esnafı, yokluk içinde yokluklara sürüklediler. Bayramda araç başı günlük hasılatımız 222 TL oldu. Bunun 160 ve 180 TL arası sadece mazot giderimiz. Vergisi hariç. En azından günlük kazancımızın 350 TL olması lazım ki bu aracın lastiği dönsün. -Ücretsiz Kent Kart taşıma paralarının henüz yatmaması ile ilgili ne söyleyeceksiniz?

“- Bize verilen yönetmelikte ücretsiz kent kart taşıma ücretlerinin her ay verileceği söyleniyor. Maalesef bugüne kadar ödeme yapılmadı. Biz konuyu bayram öncesinde milletvekillerine de söyledik. Okulların kapanması dolayısıyla da esnaf mağdur. En azından 3 aylık para verilsin esnaf bayram da mutlu olsun dedik. Bayram öncesinde AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ile görüştük. “Elimden geleni yapacağım. İki gün müsaade edin” dedi.  Sonra bize döndü. “Kimseye bu konuda söz veremiyoruz. Ankara’da sıkıntı var bayram öncesinde paralar verilemeyecek. Bayram sonrası Maliye Bakanı ile size randevu talep edelim bu böyle yürümeyecek” dedi. Zaten gerekirse ben kooperatif üyelerimle birlikte 15 gün için Ankara ve Büyükşehir ile görüşeceğim. Ne yapılması gerekirse yapacağız. Dayanacak gücümüz kalmadı. Paralarımızın yatırılmasını ve ücretiz taşıma zorunluluğunun tamamen kaldırılmasını istiyoruz. Türkiye genelinde esnaf sıkıntı yaşıyor. Herkesin derdi ve sıkıntısı var. -Peki Tramvay Projesi için neler söyleyeceksiniz? Tramvayın güzergahları sizi etkileyecek mi?

“- 2014 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, bizimle yaptığı toplantıda, “Raylı sisteme ortak olacaksınız” dedi. Ama maalesef, bugün bunların hiç biri bizim önümüze getirmedi. Bizim bildiğimiz Başkan Karaosmanoğlu, sözünün arkasında duracaktır. Esnaf inim inim inlemekte. Tramvay hattı ile birlikte ortak güzergah istiyoruz. Bize sorulmadan tramvayın güzergahları belirlendi. Güya tramvayın kazancı ile ortak çalışacaktık.  Bir de büyükşehir 250 araç aldı. Gebze İlçesi, İzmit’in nüfusundan fazla. Gebze’de 270 toplu taşıma aracı var. İzmit’te toplu taşıma araç sayısı 560. Bütün hatların ağırlığı İzmit’te verildi. Her taraftan gelen araç bizim güzergahtan Umuttepe’ye çıkıyor. 1 yıl önce kazandığımız parayı bugün kazanma şansımız yok. Ayakta duracak güç kalmadı. Biz siyaset yapmıyoruz. Bizimki ekmek kavgası. Esnaf patlama noktasına geldi. Büyükşehir İzmit ve Derince’de ki kooperatifi bir araya getirdi. Sonra madde koydu. Günlük 550 yolcu 7 metrelik araçta taşınacak. Eğer ki sayı 650 yolcuya çıkıyorsa, araç metresi 9 metreye çıkacak diyor. Ama günde 150 yolcu bile taşıyamıyoruz.”  “SÖZLER TUTULSUN”- İzmit 5 Nolu Şehiriçi Minibüsçüler ve Otobüsçüler Kooperatifi’nin Hasan Öztürk Başkanlığı’ndaki yönetimi, toplu taşımadaki sıkıntıları değerlendirdi. Öztürk, ödenmeyen paralardan, tramvayla ilgili gelişmelerden bahsetti, kendilerine verilen sözlerin tutulmasını istedi.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki