Davutoğlu: Seçim vaatlerinin yüzde 66'sını hayata geçirdik

29 Ocak 2016, Cuma - 22:23

Davutoğlu, "Yeni Türkiye Yolunda" isimli ulusa sesleniş konuşmasında, ocak ayının iç ve dış temaslarla dolu dolu ve ekonomik meselelerin ağırlık kazandığı bir ay olduğunu söyledi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bugün itibarıyla 1 Kasım öncesinde size sözünü verdiğimiz ve sonrasında Hükümet Programı'mıza aldığımız reformların yüzde 30'unu gerçekleştirmiş durumdayız. Halen Meclis'te görüşmeleri devam edenlerle birlikle vaatlerimizin de yüzde 66'sını hayata geçirdik" dedi.

Hükümet olarak üretimde nitelik artışını temin etmek amacıyla hazırladıkları Ar-Ge reform paketini kamuoyuna açıkladıklarını anımsatan Davutoğlu, ülke olarak belirledikleri hedeflere ulaşmak için daha yenilikçi, ileri teknolojiyi kullanan ve yüksek katma değer üreten bir üretim anlayışına geçilmesinin şart olduğunu vurguladı.
Davutoğlu, bu kapsamda Ar-Ge çalışmalarına baştan beri büyük önem verdiklerini belirterek, 2002 ile kıyaslandığında bu alanda tam zamanlı araştırmacı sayısının yaklaşık 4 katına, bilimsel yayın sayısının ise 3 katına çıktığı bilgisini verdi. Yine de bu rakamlardan memnun kalmadığını kaydeden Davutoğlu, bundan dolayı Ar-Ge reform paketini ülkeyi 2023 hedeflerine taşıyacak bir vizyonla hazırladıklarını dile getirdi.

Yoğun dış ziyaretlerinin hemen öncesinde 15 Ocak'ta Türkiye'de yatırım yapan yabancı yatırımcılarla İstanbul'da bir araya geldiklerini hatırlatan Davutoğlu, kendilerine Türkiye'nin 2002'den bu yana yakaladığı istikrarlı büyüme seyrini detaylarıyla anlattığını ve yatırım yapmaya davet ettiğini aktardı.

Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin yabancı yatırımcılar için bugün daha da cazip bir ülke haline geldiğine işaret ederek, "Ekonomimiz, 2003-2014 arasında görülmemiş boyuttaki küresel krize rağmen yıllık ortalama yüzde 4,8 oranında büyüdü. 2015'te beklentilerin üzerinde bir performansı sergileyen ekonomimiz ikinci çeyrekte yüzde 3,8 ve üçüncü çeyrekte yüzde 4 büyüyerek en hızlı büyüyen ülkeler arasındaki yerini aldı. Küresel krizin başladığı 2007'den bu yana birçok ülke istihdam kayıplarını telafi edemezken, biz 6,6 milyon kişiye ilave istihdam imkanı sağladık" ifadesini kullandı.

Sadece geçen yıl yaklaşık 1 milyon kişiye istihdam oluşturduklarını belirten Davutoğlu, 2007'de yüzde 40,4 civarındaki istihdam oranının, 2015 ekim ayında yüzde 46,2 seviyesine ulaştığını söyledi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki