Darıca-Gebze Metrosu 2018'de Başlayacak

Darıca-Gebze Metrosu 2018'de Başlayacak
23 Ağustos 2016, Salı - 11:58

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Darıca’nın merkezinden başlayıp Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ne kadar uzanan, yaklaşık 12 km uzunluğunda olacak Metro hattını hayata geçirecek.

Hattının inşaat aşamasının 2018 yılında başlaması hedefleniyor. Vatandaşlar, hafif raylı sistemin heyecanını şimdiden yaşamaya başladı.

Söz konusu hizmet için yapılan danışmanlık ihalesini Ove Arup Partners International & Arup Mühendislik Ortak Girişimi kazanmıştı. Ortak girişim, yasal sürecin sonunda söz konusu hattın 'Ön ve Uygulamaya Esas Kesin Projeleri'ni 450 günde tamamlayacak. Yaklaşık 12 km uzunluğunda ve 9 veya 10 istasyondan oluşan Gebze-Darıca Metro Hattının tamamının yeraltından gitmesi öngörülüyor. 

2018 YILINDA BAŞLAMASI HEDEFLENİYOR
Gebze ve Darıca kent merkezlerine, hastanelere, kamu kurumlarına, eğitim kurumlarına, OSB alanlarına ve Marmaray hattına entegre olacak şekilde istasyonları planlanan Gebze-Darıca Metro Hattının inşaat aşamasının 2018 yılında başlaması hedefleniyor.

GÜZERGAH ETÜDLERİ YAPILACAK
İhale kapsamında güzergah etütleri yapılarak, geliştirilecek güzergah natifleri için uygun ölçeklerde karşılaştırmalı güzergah araştırmaları hayata geçirilecek. Etüt sonuçları doğrultusunda uygun güzergah belirlenecekken istasyon yerlerinin tespit edilmesi, sistem özelliklerinin ve tasarım standartlarının belirlenmesi, seçilen güzergahın ve belirlenen istasyonların öneri imar plan tadilat teklifleri ile kamulaştırma paftaları hazırlanacak.
 •Güzergahın, istasyonların ve depo sahasının zemin etütlerinin ve teknik haritalarının yapılması
•Deprem risk analizinin yapılması
•Güzergah, istasyonlar ve depo sahasına ait mimari, statik, mekanik, elektrik ve elektromekanik, drenaj ile altyapı deplasman vb. ön ve uygulamaya esas kesin projelerinin hazırlanması
•Yapım işine yönelik ihale dokümanlarının hazırlanması hizmetlerini kapsayacaktır.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki