2018 yılında yapılan anlaşma ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesine devredilen 930 dönümlük Darıca Askeri Alanın sahil bölgesi, düzenlenen tanıtım töreni ile dün vatandaşların kullanımına açıldı. 

Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde yapılan sahil çalışmalarında halkın girişi ve çıkışına kapalı olan bölge tamamlandığında sadece Darıcalıların değil bir çok ilçeden vatandaşında sosyal yaşam alanında ihtiyacına cevap verecek bir donanıma sahip olacağını hatırlatarak askeri alan bölgesinin halkın kullanıma açılmasında katkıları olan herkese teşekkür etti.

 

ESKİHİSAR İLE DARICA SAHİLİ BAĞLANACAK

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın da törende yaptığı konuşmada; ‘’ Halkımızın için rahat bir şekilde keyfini sürebileceği pırıl pırıl kıyıları, tertemiz plajları şehrimize kazandırıyoruz. Çocuklarımız, gençlerimiz, kadınlarımız, yaşlılarımız velhasıl halkımız bu sahilde gönlünce vakit geçirebilecek. Yaşamlarına güzellik ve mutluluk katacaklar.  Çalışmalar devam ediyor. 2. etapta yapılacak çalışmalarla Eskihisar ile Darıca sahilden birbirine bağlanmış olacak. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

2 BİN METRE BİSİKLETYOLU YAPILDI

Sahil bölgesine biri 60 metre diğeri 40  metre olmak üzere iki adet dalga kıran yapıldı. 2 bin 100 metre uzunluğuna sahip 5 metre genişliğinde yürüyüş ve bisiklet yolu yapıldı. Çalışmalar kapsamında 436 metre uzunluğunda Gebze taşından taş duvar inşa edilirken sahil şeridine bin 200 metre uzunluğundaki büyük taşlar yerleştirildi. Çınaraltı dinlenme alanına bin 900 metrekare granit küp taştan meydan düzenlemesi, 80 metre podima taşından pusula imalatı ve 2 adet 300 metre uzunluğunda kumsal sahil yapıldı. Kamelyalar ile oturma gruplarının yanısıra çocuk parklarının  yer aldığı Darıca Eski Askeri Alan sahil bölgesinde 1 adet kafeterya ve baskı beton yol imalatı ise kısa sürede tamamlanıp açılması hedefleniyor.