Çıtlak: Bize Karşı Ön Yargı Vardı

12 Şubat 2016, Cuma - 11:43

Kocaeli İmam Hatip Liseleri Mezunları Derneği (KİHMED) tarafından ‘’Güzel Kul Güzel İnsan” adlı programa konuk olan Fatih Çıtlak, "İmam hatipliyken bize karşı müthiş bir ön yargı vardı. Şu anda bu algı kırılmış durumda" dedi

 

Kocaeli İmam Hatip Liseleri Derneği (KİHMED) “Güzel Kul, Güzel İnsan” konulu Yunus Emre Kültür Merkezi’ndeki programına konuşmacı olarak Fatih Çıtlak konuk oldu. Katılımın yoğun olduğu programa KİHMED Başkanı Sabahattin Yamak, KİHMED üyeleri ve vatandaşlar katılım gösterdi. Program Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı.

 

ÜMMET ADINA YARDIMCI OLMALIYIZ

Programın açılış konuşmasını yapan KİHMED Başkanı Sabahattin Yamak, ”İnsanlık adına Müslümanlık adına kim hizmet ettiyse Rabbim ondan razı olsun. Bizler bugün rehavetle karşı karşıyayız. Kavramlarımızın içi boşaltılmış. Bizlere çok önemli görevler düşüyor. Herhangi bir mahalle, cami derneğine insanlık ve ümmet adına yardımcı olmalıyız. Bu hepimizin vazifesidir. Rabbim bizi güzel kul ve güzel insan nasip eylesin. Temel dini derslerin seçilme oranı yüzde 10. Bu az bir rakam. Bizim amacımız bu rakamı en az yüzde 20’lere 30’lara çekmektir”  ifadelerini kullandı.

 

BİZE KARŞI ÖN YARGI VARDI

Programa konuşmacı olarak konuk olan Fatih Çıtlak ise yaptığı konuşmada, “Biz insan yetiştirmek hususunu hep erteledik. İmam hatipli olmak insan yetiştirmeyi bilmeyi gerektiriyor. Bizler hep etkiye göre tepki gösterdik. Şu yasak dendi. O yasağı düzeltmek için pozisyon aldık. İslam’ı, Peygamberimiz Hz Muhammed (SAV) gibi yaşamalıyız. İmam hatipliyken bize karşı müthiş bir ön yargı vardı. Kendimizi baskı altında hissediyorduk. Çoğu zaman gerici diye yaftalamıyorduk. Şu anda bu algı kırılmış durumda” dedi.

 

BİZİM İMTİHANIMIZDIR

Çıtlak, “Bizim kendi programımızı yapmamız lazım. Ailesiyle, ahlakıyla bir hareket başlatmalıyız. Bunun için geç kaldık. Hemen başlamalıyız. Aklı selim, kalp-i selim ve zevk-i selim olmalıyız. Bizim bu 3 temel üzerine bir nesil inşa etmemiz gerekiyor. Arkadaşlar biz iyi kul, iyi insan derken ahlakı elden bırakamayız, bırakmamalıyız. Ahlakla fetih meselesi bir tesadüf değildir. Bu bizim imtihanımızdır. Efendimizin sohbet meselesini göz ardı ediyoruz. Biz bilmiyoruz ki sohbet bahaneyle kalplerin birleşmesidir. Peki, bakın bakalım İslam tarihine. Peygamberimizin sohbetlerinden haberdar olun. Biz sohbet çocuklarıyız. Bunları asla unutmayın. Birbirinizle de başkanlarıyla da konuşun, yani sohbet edin” şeklinde konuştu.

 

YOLUMUZU DOĞRU SEÇMELİYİZ

Çıtlak konuşmalaeını şu sözlerle sonlandırdı, “Hassasiyetlerimizi arttırmalıyız. İnsanın önceliğimiz olması lazım. Kendi içinde kalp temizliğini önemseyecek ve ibadetini de yerine getirenler olmalıyız. İşte güzel insan güzel kul budur. Namazımızı dürüst kılmalıyız. Bugün insanımız bir hadise ulaşmak istiyorsa hemen ulaşıyor, anlamını bilmiyorsa bulup anlamını da okuyabiliyor. Fakat sadece bakıyor. Bir sürü imkânımız var fakat merakımız yok maalesef. Ne yapıp edip sohbetle, nazarla bu işi halletmemiz lazım. Kasap bile çırağına sevmeden yapamazsın diyor. İbadeti de severek yapacaksın. Bizim bakış açımızı peygamber efendimiz gibi çizmemiz gerekiyor. Yolumuzu doğru seçmeliyiz. Bu doğru yol da Peygamber’in yoludur.”

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki