Cinayet davasında karar çıktı

18 Kasım 2015, Çarşamba - 14:21

Kocaeli Üniversitesi’nde, yabancı uyruklu iki öğrenci arasında çıkan kavgada arkadaşını öldüren Iraklı Mohsin Salman Ali Ali’nin yargılandığı davada karar çıktı. Kocaeli Üniversitesi’nde Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans yapan Iraklı Mohsin Salman Ali Ali ile Muhasebe ve Finans Bölümü’nde yüksek lisans eğitimi gören Orta Afrika Cumhuriyeti vatandaşı Aboubakar Ahidjo arasında 2014 yılı Haziran ayında çamaşır makinesi sebebiyle kavga çıkmış, kavgada Ali, Ahidjo’yu bıçakla yaralamış ve hastaneye kaldırılan Ahidjo yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirmişti. Olayın ardından tutuklanarak cezaevine gönderilen Salman Ali Ali’nin yaklaşık 1,5 yıldır devam eden ve bugün Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davasında karar çıktı.

KEŞKE BEN ÖLSEYDİM

Duruşmaya Iraklı sanık Mohsin Salman Ali Ali ile sanık vekili Bedir Yeniay ve yeminli tercüman katıldı. Duruşmada sanık vekili Yeniay daha önce yaptığı savunmayı tekrarlayarak müvekkili Ali’nin meşru müdafaadan ceza almasını talep etti. Mahkemede son savunmasını yapan Mohsin Salman Ali Ali’nin karar duruşmasına bir avukat gibi hazırlandığı görüldü. Ali, “Benim Türkiye’ye gelmekteki amacım kültürlü bir insan olabilmekti. Diplomamı cebime koyup gitmek için geldim. Amacım ülkeme hizmet etmekti. Keşke onun yerine ben ölseydim. En azından hapiste yatmaz, buraya sanık olarak gelmenin üzüntüsünü yaşamazdım” dedi.

10 YIL HAPİS CEZASI

Savunmasının devamında olayı en başından tüm ayrıtlılarıyla anlatan Ali, “Pişmanım. Keşke onu engelleyebilecek gücüm olsaydı da engelleseydim. Ben eğitimciyim. Burada olmamam gerekir. Eğitimime devam etmek istiyorum ve bu nedenle beraatimi talep ediyorum” şeklinde son cümlelerini mahkeme huzurunda söyledi. Sanığın ve vekilinin son savunmalarını alan mahkeme heyeti, kasten adam öldürmek suçundan müebbet hapsini istediği Ali’nin suçu haksız tahrik altında işlediğine kanaat getirerek, 12 yıla, iyi halini de göz önünde bulundurarak 10 yıla düşürdü ve tutukluluk halinin devamına karar verdi. 10 yıl hapis cezası alan Ali, Kandıra 1 No’lu T Tipi Cezaevi’nde yatacak.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki