Çiler “Kızılay Haftası’’ nı kutladı

Çiler “Kızılay Haftası’’ nı kutladı
01 Kasım 2016, Salı - 12:57

1868 yılında büyük bir amaçla kurulan Türk Kızılayı’mız için  farkındalık yaratmak adına 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında Kızılay Haftası’nı kutlanmaktayız. Kızılay, ilk olarak ‘’Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti" adı altında,  11 Haziran 1868 tarihinde, savaş alanında yaralanan ya da hastalanan askerlere hiçbir ayrım gözetmeksizin yardım etmek amacı ile kurulmuş, 1947'de  "Türkiye Kızılay Derneği" adını almıştır.  Kuruluşa "Kızılay" adını Gazi Mustafa Kemal  Atatürk vermiştir. Kızılay, Türk insanının en büyük özelliklerinden olan yardımlaşma, dayanışma, paylaşma, birlik ve beraberlik duygularının kurumsal bir kimliğe büründüğü, toplumsal yaşantımızda her türlü doğal afet, felaket ve olumsuzlukta yanımızda olan, tutunacak en güvenilir elimizdir. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra dünyanın birçok noktasında faaliyet göstermesiyle de bizleri onurlandırmaktadır.

Din, dil, ırk ayrımı yapılmadan bizler adına felakete uğrayan her bölgeye yardım elinin uzatılması görevini üstlenen, bu anlamda hayati önemde faaliyetlere imza atan Türk Kızılay’ımız, kurulduğu tarihten bu yana toplumsal dayanışmayı sağlamak, sosyal refahın gelişmesine katkıda bulunmak, yoksul ve muhtaç insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımı ulaştırmanın yanı sıra; kan, afet, uluslararası yardım, göç ve mülteci hizmetleri, sosyal hizmetler, sağlık, ilk yardım, eğitim, gençlik ve mineralli su işletmeleri konularında da çalışmalarını sürdürmektedir.

Dayanışmanın en güzel sembolü olan Kızılay’ımızın  Haftası’nı kutlar, topluma, insanlığa yarar sağlanması adına faaliyetlerini sürdüren herkese, çalışmalarında sonsuz başarılar dilerim.

 

              

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki