Çiler; "İstiklal Marşı milli ruhu temsil ediyor"

Çiler; "İstiklal Marşı milli ruhu temsil ediyor"
12 Mart 2016, Cumartesi - 10:27

Gebze Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler İstiklal Marşımızın kabulünün 94. Yıl dönümüyle ilgili mesaj yayınladı.

Çiler, mesajında şu görüşlere yer verdi,  "   İstiklal Marşımız, Cumhuriyet Dönemi önde gelen şairlerimizden olan Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınmış ve 12 Mart 1921 tarihinde Birinci TBMM tarafından, coşkulu alkışlar eşliğinde Türkiye Cumhuriyetinin İstiklal Marşı olarak kabul edilmiştir.

Kurtuluş savaşı yılları başlarında yazılan Marşımız, Anadolu'daki heyecanı, vatan aşkını ve inancı tetiklemeyi ve canlı tutmayı başarmış,  işgal altındaki yurdumuzu en etkili şekilde savunacak milli bir ruhun oluşmasında büyük pay sahibi olmuştur. İstiklal Marşı şairimiz ve aynı zamanda Birinci TBMM'de Burdur Milletvekilliği görevi yürüten Mehmet Akif Ersoy, Maarif Vekaleti tarafından açılan güfte yarışmasına, birinciye ödül verilecek olması hasebiyle başlangıçta katılmak istememiş, sonrasında Maarif Vekaleti olan Hamdullah Suphi'nin ısrarı üzerine,  Türk Ordusuna hitap edecek şiirini Ankara'da Tacettin Dergahında yazıya dökmüştür. Şiir birinci olmuş ve buradan gelen ödülü de Hilal-i Ahmer bünyesinde kadın ve çocuklara iş öğreten ve cepheye elbise diken Darü'l-Mesâî vakfına bağışlamıştır.

HER KELİMESİNDEN  VATAN VE ŞEHİTLER VAR 

Bugün’de aynı gurur ve heyecan ile okuduğumuz İstiklal Marşımız, her kelimesinde bu toprakların şehit kanlarıyla yoğrulduğunu ve asil milletimizin yokluklar içerisinde ne büyük kahramanlıklar gösterdiğini, en etkili şekilde anlatmaktadır. Bu duygu ve düşünceler içerisinde birlik ve beraberliğimizin simgesi olan İstiklal Marşımızın 94. Yılını kutluyor, Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u, Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm gazi ve şehitlerimizi minnetle anıyorum. Bunun yanı sıra bizlere emanet ettikleri bu cennet  vatana layıkı ile sahip çıkacağımızı ve yeni nesillere de aynı şekilde emanet edeceğimizden kimsenin kuşku duymaması gerektiğini açıkça ifade etmek istiyorum."

 
  •  

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki