Çiler' Den 5 Haziran Dünya Çevre Günü Ve Çevre Koruma Haftası Mesajı

Çiler' Den 5 Haziran Dünya Çevre Günü Ve Çevre Koruma Haftası Mesajı
03 Haziran 2016, Cuma - 14:04

1972 yılında Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’ nda ilan edilmiş tarihi bir gün olan 5 Haziran Dünya Çevre Günü’ nün amacı doğal çevreyi koruyarak ortak yaşam alanımız olan dünyanın daha yeşil ve daha temiz olması için toplumu bilinçlendirmektir.

7.3 milyarı geçen bugünkü dünya nüfusu ve daha çok gelecek nesiller, doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesi, çarpık kentleşme, sanayileşme, toprak, su ve havanın kirlenmesi, biyolojik zenginliğin azalması ve iklim değişikliği gibi önemli sorunların tehdidi altındadır. Verilere göre her yıl 1.3 milyar tondan fazla gıda boşa harcanmakta ve bu miktar gıda için 125 milyon ton su heba olmaktadır. Oysa 1 milyar kişi suya erişmekte zorluk çekmektedir.

Bilinçsiz ve sınır tanımayan tüketim alışkanlığımızı değiştirmezsek yapılan araştırmalar bize 2050 yılında üç tane dünyaya ihtiyacımız olacağını göstermektedir. Olası bu kötü sonucun önüne geçmemiz; tüm üretim sürecinde gezegenimizin sınırlarını bilerek hareket etmekten ve yapılan her tüketimin doğurduğu çevresel sonuçların farkında olmaktan geçmektedir.

7.3 milyar insan, 7.3 milyar farklı hayal demektir. Hayallerin gerçekleşebildiği bir gelecek için yaşadığımız dünyanın sınırları ve yeniden üretme kapasitesi konusunda bilinçlenmemiz, Dünya’ nın bize miras değil emanet olduğu felsefesiyle hareket etmemiz dilekleri ile, 5 Haziran Dünya Çevre Günü ‘ nüzü kutlar, çevre bilincinin toplumun her kesiminde benimsenmesini temenni ederim.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki