~~Cumhuriyetimizin ilanı ardından istedikleri alanda eğitim görme, meslek edinme, seçme ve seçilme hakkına kavuşan Türk kadını, hem siyasal hem de sosyal alanda başarılı işlere imza atmış ve atmaya devam etmektedir. Toplumumuzda kadın, yüzyıllardan beri sosyal ve aile hayatımız içerisinde aktif ve saygın bir rol üstlenmiş, Kurtuluş Savaşı’mızda Türk kadınının gösterdiği eşsiz mücadele onur kaynağımız olmuştur.
Kadın emeğinin özelikle iş ve sosyal hayatımızda daha fazla yer ve değer bulması adına Gebze Ticaret Odası olarak, ulusal çapta ses getiren faaliyetler yürütmekteyiz. Türkiye'nin başarılı kadın haber spikerlerinin katkılarıyla Kadın İstihdamı ve Kadına Şiddete Sesim Olur Musun panelinin ilk toplantısını, istihdamın ve sanayi'nin kalbi Gebze'de, Odamız, GOSB ve GTÜ işbirliğiyle gerçekleştirerek, kadın istihdamına ulusal basında dikkat çektik.
Ülkelerarası ticareti arttırmak amacıyla Kazakistan ve Tunus Kadın Girişimciler Heyetleri’ni Odamızda ağırlayarak, oluşturulan ikili görüşme fırsatlarıyla ülkelerarası işbirliklerinin oluşması için çaba sarfettik. Bu kapsamdaki çalışmalarımıza ara vermeksizin devam edeceğiz.
Kadınımızın gücü son dönemde iş dünyasında da hissedilir derecede artmış, 2016 yılında yüzde 27,5 olan kadınlarımızın istihdam oranındaki payı, 2017 yılında yüzde 29,3’lere ulaşmıştır. Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan “Milli İstihdam Seferberliği” programı da, tüm iş dünyası tarafından kadın iş gücünü istihdama katmak adına bir fırsat olarak değerlendirilmiştir. Odamızın da Seferberliğe en çok katkı sağlayan kurumlardan biri olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve çatı kuruluşumuz TOBB tarafından ödüle layık görülmesiyle gururlandık.
Ekonomik hayata girişimci kazandırmak adına Odamız tarafından yürütülen ve  TOBB bünyesinde Türkiye birincisi olarak onurlandığımız Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri’ne katılan adayların yarısının kadınlardan oluşması da ayrıca sevindiricidir. Eğitimlerin yanında, girişimci kadınlarımıza verilen teşviklerle ilgili bilgilendirmeler de Odamızda yapılmaktadır.
“8 Mart Dünya Kadınlar Günü’’nde, ülkemizin Cumhuriyetimizin 100. Yılında 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisi içinde yer alma hedefini gerçekleştirebilmesi için kadınların işgücüne katılım oranının artmasını diler, iş ve aile hayatındaki sorumluluklarını özveriyle yerine getiren tüm kadınlarımızı kutlarım.