CHP’liler Uğur Mumcu’yu unutmadı

26 Ocak 2016, Salı - 18:19

CHP Gebze ve Darıca İlçe Gençlik Kolları Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’nun ölüm yıldönümünde anma programı gerçekleştirdi. Programda Uğur Mumcu’nun yılar önce söylediklerinin bugün gerçekleştiğine dikkat çekildi.

Gebze Kültür Merkezi’nde önceki akşam gerçekleştirilen anma programına CHP Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Pekyörür, İl Gençlik Kolları Başkanı Murat Erinç, CHP Gebze İlçe Başkanı Recep Dursun, Darıca İlçe Başkanı Yakup Törk, CHP Gebze Belediyesi eski Başkanı Mehmet Emin Akın, Gebze İlçe Gençlik Kolları Başkanı Esener Eşsiz ve Darıca İlçe Gençlik Kolları Başkanı Aydın Işık, Gebze İlçe Kadın Kolları Başkanı Arzu Çakmak Pehlevan, Eğitim-İş Gebze Temsilcisi Bülent Metin, CHP Gebze ve Darıca Belediyesi meclis üyeleri, il ve ilçe yöneticileri ile partililer katıldı.

İLÇE BAŞKANLARI KONUŞTU

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda ilk olarak CHP Gebze İlçe Başkanı Recep Dursun bir konuşma yaptı. Recep Dursun, “ Uğur Mumcu daha çok demokrasi için aldığı tüm tehditlere rağmen yazmaya devam etmiştir. Atatürk’ün ilkelerine bağlı olarak mücadele etmiştir. Özgür basına ve gazetecilere yönelik faillerin bulunması gerekir.” dedi. CHP Darıca İlçe Başkanı Yakup Törk ise, “23 yıl önce soğuk bir ocak günde kaybettiğimiz Uğur Mumcu’yu anıyoruz. 84 yılında aydınlar bildirisini imzalayanlardan birisi de Uğur Mumcu. O günkü cumhurbaşkanı Uğur Mumcu’yu vatan haini ilan ediyor. Ancak tarih kim hain olduğunu gösterdi” diye konuştu. CHP Gebze İlçe Gençlik Kolları Başkanı Esener Eşsiz ve CHP Darıca İlçe Gençlik Kolları Başkanı Aydın Işık da kısa birer konuşma yaptılar. Daha sonra CHP Gebze ve Darıca ilçe gençlik kolları tutuklu bulunan Gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül için hazırladıkları ‘Can Dündar ve Erdem Gül Yalnız Değildir. Tutuklu Gazetecilere Özgürlük’ pankartı ile ellerinde kalemlerle sahneye çıktılar.

GEBZE GERİCİLİĞE TESLİM OLDU

 Gazeteci-Yazar İmam Bakır Üküş ise, “Bugün buraya ülkemiz içim değerli bir isim olan Kamer Genç’i uğurladık. İnsan gerçekten üzülüyor. Binlerce demokrasi şehidinin olduğu ve düşüncelerinden dolayı baskı yiyen bir ülkede yaşıyoruz. Gebze bugün olması gereken Gebze değil. Gebze gericiliğe teslim olmuş durumda. 24 Ocak ülkemiz tarihinde önemli bir dönemdir. 12 Eylül darbesi ile birlikte bir Atatürk düşmanlığı tezgâhlandı. Uğur Mumcu, Rabıta adlı örgütü camilerdeki imamlara maaş verdiğini ortaya çıkardı. Mumcu cemaat örgütlenmelerini gün gün yazmış bir insandı. O dönem Uğur Mumcu’nun tespit ettiği konular bugün karşımıza çıktı.” Dedi.  “Aydınlara yönelik yapılan saldırılar sadece onlara karşı yapılan saldırı değildi.” Diyen Ülküş; “Bu saldırılar sistematik birer saldırıydı. Uğur Mumcu bütün yaşamı boyunca gerçeklerin ortaya çıkması için uğraşmış biridir. Mumcu görülmeyeni gören söylenmeyeni söyleyen bir gazeteciydi. Tarikatları ve cemaatlerin gerçek yüzünü ortaya çıkardı. Mumcu’nun emperyalizmden ve antiemperyalizmden bahsetti. Laiklik ve anti laiklik mücadele konusunda da Uğur Mumcu, laiklikten kopunca özgürlüğün olmayacağını söylerdi. Daha çok demokrasi ve laikliğe sahip çıkmamız gerekir.” Dedi. 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki