CHP’LİLER DERİNCE LİMANI İÇİN AYAKLANDI

CHP’LİLER DERİNCE LİMANI İÇİN AYAKLANDI
28 Şubat 2016, Pazar - 19:29

CHP'liler, Derince Limanı'na yapılması planlanan dolgu ve genişletme projesini protesto etmek adına bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması sırasında konuşan Tahsin Tarhan, "İlla bu projeyi yapacağız diyorsanız referanduma giderek bunu Derince halkına sormalısınız" dedi

Son dönemde gündemden düşmeyen Derince Limanı'nın genişletilmesi ve dolgu yapılması olayını protesto etmek ve kamuoyuna zararlarını anlatmak adına CHP'liler Derince Limanı önünde bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına; CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet ile Tahsin Tarhan, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Korkmaz Pekyörür, il yöneticisi Sabriya Şahin, Liman-İş Sendikası Şube Başkanı Bülent Aykurt, Eğitim- İş Sendikası Şube Başkanı Suca Omurca, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Murat Erinç, CHP Derince Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya ve çok sayıda parti üyesi katıldı. Derine Limanı girişinde toplanan yaklaşık 200 kişilik CHP'li grup ellerindeki dövizlerle ‘Ya hep beraber ya hiç , Derince Limanı doldurulamaz’ sloganları eşliğinde Derince Limanı'na önüne yürüyerek burada basın açıklaması yaptı. CHP'lilerin basın açıklaması yapacağını öğrenen emniyet güçleri ise Derince Limanı önünde adeta etten duvar ördü.

 

EĞER BU KENTİ SEVİYORSANIZ

CHP'liler adına ilk olarak açıklama yapan CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, "Derince Limanı'na dolgu işlemi tamamlandığında günde yaklaşık bin 300 TIR ve kamyon Derince üzerinden limana giriş yapacaktır. Büyük bir trafik sorunu ortaya çıkacak. Üstelik buna uygun bir alt yapı çalışması olmadığı gibi ilçemizde bir TIR parkı da bulunmamaktadır. Derince'ye mal olmuş Derince Limanı'nda yapılanlar kanun tanımazlıktır. Yakın zamanda otoyol altında kalan Deniz Mahallesi'nde kentsel dönüşüm yapılıp Derincelileri yerlerinden gönderebilirler. Buradan kent yetkililerine sesleniyoruz. Eğer bu kenti seviyorsanız ve halka hizmet ediyorsanız bu duruma kayıtsız kalmayın ve inşaatı durdurun" açıklamasında bulundu.

 

ÇED'E GEREK OLMAMASI SKANDALDIR

Değer'den sonra açıklama yapan bir diğer isim ise CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Murat Erinç oldu. Erinç açıklamasında, "Yapılmak istenen doldurma ve genişletme işlerinin ihalesiyle birlikte limanlarımız her zamanki gibi yandaşlara peşkeş çekilmiştir. Vekilimiz Haydar Akar bu sorunu gerek mecliste gerekse kamuoyu önünde dile getirmiş, sakıncalarını tüm ülkeye anlatmıştır. Buna istinaden 5 milyon metreküplük hafriyat ile yapılacak dolgunun ekolojik sisteme vereceği zararın ilkokul öğrencisi tarafından bilinirken, Kocaeli Valiliği tarafından ÇED raporuna gerek yok demesi ayrı bir skandaldır. Kocaeli halkı Derince Limanı'nın genişletilmesiyle iki bin 500 kişilik istihdam oluşturacağı yalanıyla kandırılmaktadır" dedi.

 

REFERANDUMA GİTMELİSİNİZ

Erinç'ten sonra söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, "Derince'de ihale adaletli ve demokratik bir şekilde yapılmadığı için tepkiler sürüyor. Hiç bir firmayı ihaleye sokmadan yandaşa verdiler. Derince Limanı'nı bu şekilde doldurursanız doğayı katledersiniz. Burası bir deprem bölgesi olmasına rağmen valilik ÇED raporuna gerek yoktur dedi. Sevgili Derinceliler sahip çıkmamız gerekiyor kentimize. Bizler limanlara karşı değiliz. Ancak sizler bu limanı böyle büyütecekseniz alt yapısını genişletmeniz gerek. Derince'nin durumu bunu kaldıramaz. İlla yapacağım diyorsanız referanduma gidersiniz. Derince halkı bunu istiyorsa yaparsınız" ifadelerini kullandı.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki