CHP’li Vekil Tahsin Tarhan ‘İşçinin Parası Nereye Ödeniyor?’

02 Ocak 2016, Cumartesi - 14:18

CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, hükümete, çalışanlardan toplanan işsizlik sigortası primlerinin akıbetini sordu. Fonda 91 milyar liranın toplandığını kaydeden Tarhan, “Bu miktarına 80 milyarı işçi için kullanılmadı. Devlet iç borcunu bu parayla ödüyor” dedi.

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, hükümetin seçim meydanlarında söz verdiği bin 300 liralık asgari ücreti vermemek için bahaneler aradığını kaydetti. Asgari ücretle ilgili olarak hükümete öneriler sunan Tarhan, İşsizlik Sigortası Fonu paralarının çalışanların tüm sıkıntılarını çözebileceğini ileri sürdü.

 “PARALAR İŞÇİYE GİTMİYOR”

Milletvekili Tarhan, uygulamaya 2002 yılında başlayan İşsizlik Sigortası Fonu’nda Eylül 2015 sonu itibarıyla 90 milyar liranın biriktiğini söyledi. Fon’un yüzde 93’ünün, iç borcun finansmanında kullanılan hazine tahvillerine yatırılmasını eleştiren Tarhan, “Son 13 yılda işsizlere fondan sadece 10 milyar lira verildi. İşsizlik sigortasının uygulamaya başladığı Mart 2002 tarihinden Eylül 2015 tarihine kadar 6 milyon 44 bin 949 kişi başvuruda bulundu. Bunlardan 4 milyon 168 bin 805’i işsizlik ödeneği almaya hak kazandı. Bu rakamlar görüldüğü gibi yeterli değildir. İşçiden toplanan paraların işçiye gitmediği ortada” dedi. 

“İŞÇİ PARALARI İSTİHDAMA GİTMELİ”

CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, fonda biriken ve çalışanlar için kullanılmayan paraların doğru yönlendirilmesi gerektiğini ifade ettiği açıklamasında şöyle devam etti: “en büyük sorunumuz istihdam. Özellikle genç işsiz sayısı giderek artıyor. Üretime dayalı bir ekonomiye geçilmediği sürece de işsiz sayısı artacaktır. Çalışanların maaşlarından kesilen paraların 80 milyar lira Türkiye’nin iç borcu için kullanılıyor. Bu para istihdam sağlayıcı projelere yönlendirilse işsizlik sorunu diye bir sorun kalmaz. Hükümet bu önerimizi dikkate almalı."

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki