CHP’li Haydar Akar HGS sistemini sordu

27 Aralık 2014, Cumartesi - 11:39

2 yıl gibi uzun bir süredir devam eden sorunun alt yapı eksikliğinden kaynaklandığı iddialarına da değinen Akar HGS sistemlerini hangi firmanın, hangi şartlarla yaptığını ve Bakanlığın bu konuda firmaya yaptırımda bulunup bulunmayacağını sordu.

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın cevaplaması istemi ile soru önergesi verdi. Akar, verdiği soru önergesinde şunlara değindi: “17 Eylül 2012 tarihinden itibaren köprü ve otoyollarda HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) adı altında trafik akışını hzılandırmak için uygulanan sistem, maalesef birçok sorunu da beraberinde getirmiş, vatandaşlarımız bu konuda mağduriyete uğramıştır. Hızlı Geçiş Sistemindeki teknik hatalar nedeni ile bazı plakalar yanlış okunmakta, geçiş yapmadığı halde bazı sürücülerden buralardan geçiş yapmış gibi bedeli tahsil edilmeye çalışılmaktadır.

 

HERHANGİBİR İŞLEM YAPILMADI

Geçiş yapmadığı halde bedel istenen sürücülere herhangi bir bildirim yapılmadan 1 yıl önce kesilmiş olan cezalar yaklaşık 5 bin TL ile 80 bin TL gibi faiş rakamları bulmakta ve bu bedel haksızca sürücülerden talep edilmektedir. Bu durum karşısında mağdur olan sürücülerin Karayollarına yapmış oldukları itirazlar ise “düzelteceğiz” cevabına rağmen herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Kocaeli İli Başiskele İlçesinde SS. Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinin 113 aracına bu şekilde hatalı cezalar kesilmiş ancak konuya ilişkin hiçbir düzeltme yapılmamıştır”

 

İşte o sorular:

 

1.      HGS’nin bazı plakaları okuyamadığı ve hatalı okuduğu bilgileri doğru mudur? Doğru ise bu durumu ortaya çıkaracak testler sistem devreye alınmadan neden yapılmamıştır?

2.      AKP iktidarı tarafından büyük vaadlerle getirilen HGS sisteminin hızlı geçişi sağlayacağı, kaçak veya suça karışmış araçların takibi ve tespitinin yapılmasını kolaylaştıracağı iddia edilirken yine AKP’nin her projesinde olduğu gibi eksik ve baştan sağma yapılan bu sistemin araç sahiplerini mağdur etmesini nasıl açıklıyorsunuz?

3.      Yapılan itirazlara rağmen neden hala HGS’lerden ceza kesimleri devam etmektedir? Bugüne kadar geçiş ihlali gerekçesi ile kaç araca hangi miktarda ceza kesimiştir?

4.      İzmit ve Körfez Batı arasındaki otoyol’un ücretsiz olmasına rağmen sürücülere ücret kesildiği ve hiçbir uayrı yapılmadan cezaların 10 kat arttırılarak 1 yıl gibi uzun bir süre sonra bildirilmesini nasıl açıklıyorunuz? Vatandaşlarımızın konuya ilişkin muhatap bulamaması ve hataların düzeltilmemesi konusunda bir yaptırım ve uygulamanız olacak mıdır?

5.      HGS’deki bu hatalar nedeni ile mağdur olan vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi ve sistemdeki hataların düzeltilmesine ilişkin yürütülen bir çalışma var mıdır?  Bu çalışmalar ne zaman sonuç verecektir? Bu süreç içerisinde cezaların iptali ve ödenen tutarların  sürücülere iadesi için yasal düzenleme yapılacak mıdır?

6.      Sistemdeki alt yapı eksiklikleri iddilarını nasıl açıklıyorsunuz? HGS sistemleri işi hangi firmaya, hangi bedelle, hangi şartlarda verilmiştir? Bu gibi mağduriyetlere sebep olunması nedeni ile firmaya rücü edilmesi için herhangi bir yaptırım ve tazminat maddesi anlaşmalarda yer almakta mıdır?

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki