CHP’de kılıçlar çekildi

12 Kasım 2015, Perşembe - 12:25

 

 

Başlayan kongre süreci ile bir hareketlenme yaşayan CHP’de, 8 Şubat’ta yapılacak olan büyük kurultay öncesi kılıçlar kınından çıkarıldı. Kılıçdaroğlu’na rakip yeni isimler delegelerin karşısına çıkmaya hazırlanırken Kocaeli delegasyonu ise daha çok yenilikten taraf.

1 Kasım seçimleri sonrası muhalefet partileri ağır bir yenilgi alırken ana muhalefet partisi CHP’de bu aralar hareketli günler yaşanıyor. Bir yandan ilçe kongrelerine start verilirken bir yandan da 8 Şubat’ta yapılacak olan genel başkanlık yarışı için şimdiden kılıçlar çekildi. Yalçın Kuşkan’ın il başkanlığı döneminde oluşturulan 21 kişilik kurultay delege listesindeki isimler geçen sene erken kurultayda oylarını kullanmıştı. Muharrem İnce ile yarışan Kılıçdaroğlu yeniden genel başkanlığa seçilmişti. 5 yılda defalarca Merkez Karar Yürütme Kurulu (MYK)’nu değiştirmesi partililer ve yönetim kadrolarını tarafından oldukça eleştirdi. 

5 YILDA 5 SEÇİM GEÇİRDİ AMA…

Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeniden aday olacağı genel kurulda mevcut milletvekillerinden Mustafa Balbay ve Muharrem İnce ile Metin Feyzioğlu ve Umut Oran’ın aday çıkması bekleniyor. Hatta bazı adayların Kocaeli’deki kurultay delegelerinden erken kurultay için imza topladığı da belirtiliyor. Göreve geldiği 2010 yılında referandum, 2011’de genel seçim, 2014’te yerel seçim, 7 Haziran 2015’te genel seçim ve 1 Kasım 2015’te erken genel seçim olmak üzere 5 seçim atlatan Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP, yüzde 25’lik taban oylarının dışına bir türlü çıkamaması eleştirilen konuların başında geliyor.

KAVGALI EVE KIZ VERMEZLER

Görüşlerini aldığımız kurultay delegelerinden Kıymet Ayan, AK Partiye’ye oy veren insanların küçümsenmemesi gerektiğini vurgulayarak Anadolu’da sıkça söylenen bir sözü hatırlattı ve “Kavgalı eve kız verilmez” diyerek örgütü oluşturan insanların önce kendini gözden geçirmesi gerektiğini belirtti. Ayan, “Kime oy vereceğim konusunda henüz net bir karar vermiş değilim. Kılıçdaroğlu’nu destekleyebilirim ama alt kadrosu çok önemli. Genel başkan sorunundan ziyade kadro sorunu var diye düşünüyorum. Liderlik başka bir şey, genel başkanlık başka bir şey. Kılıçdaroğlu’nun örgütten fazla çalıştığına hiç bir şey söyleyemem ama liderlik vasfını taşımıyor.

TÜM KADROLARDA SIKINTI VAR

Erdoğan kadar insanların kalbinde yer etmediğini görüyoruz. İnsanlar Ankara’dan esen rüzgara bakıyor. Kaybetmemizin nedenlerine gelince; iç çekişmelerimiz, Kılıçdaroğlu’nu hazırlayan kadroların eksikliği ve çalışma programlarının yetersizliği olarak sıralayabilirim. Genç, idealist, ülkeyi düşünen kadrolara ihtiyaç var. Bilinçli oy vereceğiz. Hatır üzerine oy kullanmayacağız” dedi. Şehzade Boran ise “Kurultay sürecimiz devam ediyor. Kemal Kılıçdaroğlu aday olmazsa diğer adayları değerlendiririm. CHP olarak tepeden tırnağa bütün kadrolarında sıkıntı var ve yenilenmeli diye düşünüyorum. Ayrıca erken kurultay için kimseye imza vermeyeceğim” dedi.

DEĞİŞİM SÜRECİNE GİRMELİYİZ

Rasim Meriç, “Şu anda süreci takip ediyorum. Biz de kurultay delegesi olarak üzerimize düşeni yapacağız ama CHP’nin başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Birkaç güne kadar ne yapacağımıza karar veririz. Çözüm yolunu hep birlikte bulmalıyız. Birliğimizi bozmadan, kimseyi kırmadan dökmeden değişim sürecine girmeliyiz. Mevcut yapıyla en fazla ana muhalefet partisi olabiliyoruz. İktidar partisi olmak için değişim ve dönüşüm şart. Demokrasinin gerekliliği içersinde süreci yürüteceğiz” cümlelerini kullandı. Erol Özbay da, “Şu an için kimi destekleyeceğimiz konusunda bir karar vermedik. Gölcük İlçe’de yapılan toplantıya göre kararımı vereceğim” dedi.

SARI VE SARITOPRAK ÇOK NET

Kurultay delegelerinden Bülent Sarı, “Bir kan değişikliğine ihtiyaç var. Partinin yenilenmesinden ve yeni yüzlerinden yanayım. Olağanüstü kurultay olursa yenilikçi tarafta olacağım. Geçen dönem Muharrem İnce’yi destekledim. Bu dönemde de İnce’yi destekleyeceğim” şeklinde ifade etti. Delegelerden Mehmet Sarıtoprak, kurultay zamanında da yapılsa, olağanüstü de yapılsa Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini açıkladı. Hakan Savaş ise henüz Derince İlçe ve İl Örgütü ile oturup konuşmadıklarını, dolayısıyla da net bir karar vermediğini söyledi.

ÖRENGÜL VE TATAR KARARSIZ

Kurultay delegasyonunun en genç ismi Ayşegül Karadeniz, bu sefer Kılıçdaroğlu dışında farklı bir adaya yöneleceğini ve kurultaya az bir zaman kaldığından olağanüstü kurultay için imza toplanmasının çok bir şey değiştirmeyeceğini dile getirdi.  Kongre hakkında konuşmak için henüz erken olduğunu ifade eden Fahri Örengül ise konu hakkında fikrini ilerleyen süreçte beyan edeceğini belirtti. Delegasyonun Gebze kanadından Sedat Tatar, henüz bir karar vermediğini kaydederek, “Tüzüğümüz gereği yeterli bir imza toplanırsa gider, görevimizi yaparız. Ortak bir karar vererek hareket edeceğiz. Ancak Genel Başkan’ın değişeceğini zannetmiyorum” dedi.

YAĞIZ’DAN İNCE’YE AÇIK DESTEK

Delegelerden Didem Turan, “Karar verme noktasında bence bir süreç yok. Bence olağanüstü genel kurultayın olmasına da gerek yok” derken, Muzaffer Yağız, “Olağanüstü kurultay bir an önce olmalı. Bana göre yenilik ve değişim şart. Genel başkan değişmeli ve Muharrem İnce genel başkan seçilmeli” şeklinde konuştu. Karamürsel kanadından Şinasi Yazar, adaylarla ilgili değerlendirme yapacaklarını ve imza toplanmasını doğru bulmadığını belirtti. Gölcüklü delege Pınar Naak da, “Önemli olan benim fikrim değil, örgütümüzün ne karar vereceğidir. Örgütümüzle oturur konuşur, onlar ne derse biz onu destekleriz. Ancak şuan bir fikrimizin olmadığını söyleyebilirim” açıklamasında bulundu.

 

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki