CHP kongresinde Erenkaya ve Akar kavgası

CHP kongresinde Erenkaya ve Akar kavgası
27 Aralık 2015, Pazar - 20:57

 

CHP İl kongresinde milletvekilleri konuşmasında Akar’ın eski milletvekillerinden çok çalıştıklarını söylemesi üzerine Erenkaya. Akar’ı sert bir dille eleştirdi. Eleştirilerin ardından salonda delegeler birbirlerinin üzerine yürüdü ve Akar eski vekillerden özür diledi

 

CHP İl Örgütünün 35’inci Olağan Kongresi Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 1 Kasım seçimlerinden önce il başkanlığına atanan Cengiz Sarıbay’ın tek aday olduğu seçimlere ilgi büyük oldu. 608 delegenin oy kullanma hakkı bulunduğu seçimlerde 24 il yöneticisi, bir il başkanı, 22 kurultay delegesi ve 9 disiplin kurulu üyesi seçilecek. Kongreye CHP Eskişehir Milletvekili ve PM üyesi Gaye Usluer, CHP Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar, Tahsin Tarhan, eski milletvekili Ensar Ögüt, Sefa Sirmen, Hurşit Güneş, Mehmet Hilal Kaplan, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, DSP Başkanı Hayati Özzeren, , ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda partili katıldı.

 

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ

CHP’nin il kongresinin yapıldığı Sabancı Kültür Merkezi’nin önünde geniş güvenlik önlemleri alındı. Emniyet yetkilileri salonun girişinde üst araması yaptı. Ayrıca kurulan X-R cihazıyla da geçişler denetlendi. Salonda sabah erken saatlerde bomba araması yapıldığı da öğrenildi. Delegelerin yoğun katılımının olduğu dakikalarda emniyet yetkilileri aramaya ara vermek zorunda kaldı. Kongrenin başlamasının ardından salonun içinde de tartışmaların çıkması üzerine sivil polis ekipleri salon içinde de güvenlik önlemi aldı.

 

 

SOĞUK RÜZGAR

Kongrede CHP’nin önemli isimleri arasındaki esen sert rüzgar da dikkatlerden kaçmadı. CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, Hurşit Güneş ile tokalaştığı gibi yanından ayrılırken, Güneş’in partililerle çektirdiği fotoğraflarda da yer almamaya özen gösterdi. Güneş ve İl başkanı Cengiz Sarıbay arasındaki soğuk rüzgarda gözden kaçmadı. Güneş, Sarıbay ile tokalaştıktan sonra hemen yanından ayrılarak diğer partililerle selamlaştı.

 

ÇARŞAF LİSTE KRİZİ

CHP kongresinde salonda seçimin çarşaf liste mi yoksa blok liste ile mi yapılacağı tartışmaları damgasını vurdu. CHP’de, Gebze bölgesi, Kandıra, Karamürsel ve Derince ilçelerinin çarşaf liste ile seçimin yapılmasını istedikleri öğrenilirken, İzmit, Kartepe, Körfez ve Gölcük’ün blok liste ile seçim yapılması noktasında kararlı olduğu belirtildi. CHP’nin tüzüğünde seçimlerin çarşaf liste yapılması gerektiği belirtilirken, blok liste ile yapılması için delegelerin yüzde 10’nun imzası gerekiyor. Seçimlerin çarşaf listeye dönmesi halinde salonda bulunan 608 delegenin her hangi biri çıkıp il yönetimi ve kurultay delegeliğine aday olabilir.

 

CEYHAN HEYETLE KATILDI

Kongreye DSP İl Başkanı hayati Özzeren’in ardından siyasi partilerden AK parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan salona geldi. Ceyhan, İl başkan yardımcıları Mehmet Uzunoğlu, Mustafa Kocabay, Abdullah Eryarsoy, Orhan Barış, Nuri Güney ile birlikte katıldı. CHP’nin iki il yöneticisi tarafından karşılanan Ceyhan, salonda protokolde oturan tüm isimleri selamladı. Ceyhan’ın salona geldiği sırada Cengiz Sarıbay, kongrenin açılış konuşmasını yapıyordu.

 

 

İTİŞME OLDU

Divanın kongreyi devralması ile birlikte ilk gelen önergede seçimin çarşaf liste ile yapılması istedi. Önerge ile ilgili usul hakkında konuşan eski il başkanı Halil İbrahim Aydın, seçimin blok liste ile yapılmasını isteyen delegelerin kendilerini pazarladığını belirtmesi üzerine tartışma yaşandı. Önerge verenlerin tepki göstermesi üzerine tartışma sertleşti. Eski il yöneticisi Nejat Bayhan, Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar ile ilk olarak tartıştı. Ardından Bayhan ve il yöneticisi Harun Yıldız arasında tartışma çıktı. Tartışmada Bayhan ve Yıldız arasında itişme yaşandı. Önerge ile ilgili alehte konuşan Avni Çağlar, herkesin demokratik seçimin yapılması için çarşaf listeden yana olmasını istedi. Önerge ile ilgili lehte konuşan delege Remzi Özkan, çarşaf liste ile il başkan adayının sabote edilmemesi gerektiğini kaydetti.

 

227 KABUL, 165 RET

Konuşmaların ardından oylamaya geçildi. Oylamada el kaldırılması ile bariz bir çoğunluk görülmeyince tartışmaların olmaması için hazirun listesinde isimler tek tek okunarak oylama yapıldı. Divan başkanlığı salonda seslerini duyurmak için öncelikle salonu susturdu. Ardından listeden tek tek isimler okunarak oylama yapıldı ve oylar listenin karşısına yazıldı. Delegeler ayağa kalkarak ret ya da kabul diyerek oylarını kullandı. Oy kullanımının ardından oy çokluğu ile blok liste kabul edildi.

 

 

SALON BOŞALDI TARTIŞMA BİTMEDİ

Cengiz Sarıbay’ın toplantıya geçtiği sırada Blok listeye muhalif olan isimler ile Divan arasında tartışma yaşandı. Blok listeyi ret edenler kaç delegenin kabul, kaç delegenin ise ret oyu verdiğinin açıklanmasını istedi. Divan başkanlığı bunun önemli olmadığını ve oy çokluğuna baktıklarını söylemesine rağmen Gebze’de ilçe başkan adayı olan ve seçimi kaybeden Musa Yılmaz, delegenin çoğunluğunun oylamaya katılıp katılmadığını öğrenmek istediklerini söyledi. Yaşanan tartışmanın ardından divan rakamları açıklamak zorunda kaldı.

 

 

BİZ ÇALIŞIRKEN SİZ UYUYORDUNUZ

Delege seçimlerinin ardından milletvekillerinden Haydar Akar söz aldı. Kandıra delegelerinin kendisine yönelik eleştirilerine cevap veren Akar, “Eğer delegelerimiz mecliste bizlerin neler yaptığını takip etseydi göreceklerdi. Uyumasalardı Sungurlu Barajı ve su kaynakları ile ilgili verdiğimiz önergeleri görürlerdi. Kocaeli’deki tüm su havzaları İSKİ’ye verilmiş. Burada bir gölet yapmak isteseniz İSKİ’den izin almak zorundasınız. Bizi bir kere aramayanlar kalkıp bizi eleştiriyorlar. 1980 yılından bu yana mecliste verilen önergeleri, Kocaeli için neler konuşulduğunu tek tek çıkardım. 1980’den bu yana geçtiğimiz dönem toplamından daha fazla konuşmuşuz.

 

 

BEN OLSAM CHP’YE OY VERMEM

CHP ortadaki sosyolojik durumu değiştirmek için üç şey yapmalı. Önce tarih algısını değiştirmeli. Ardından din algısını değiştirmelidir. Biz seçim sürecinde evlere gittiğimizde insanlar ‘ben Müslümanım” diyerek elimizdeki broşürleri almıyor. Oluşturulan bu algıyı ortadan kaldırmak için daha çok öğrenmeliyiz. Onun dışında kendimizi değiştirmeliyiz. Ben sıradan bir vatandaş olsam, bu salondaki görüntüden sonra CHP’ye asla oy vermem. Biz bu üç olguyu değiştirdiğimizde tek başımıza iktidar oluruz” dedi.

 

ESKİLER GİBİ ÇALIŞMADIK DEMEK BİZİ ÜZDÜ

Milletvekillerinin yaşanan gerilemenin nasıl aşılacağını anlatmasını beklediğini söyleyen eski Milletvekilli Hikmet Erenkaya, Haydar Akar’ı kast ederek konuştu. Erenkaya, “Burada bir milletvekilimiz çıkıp eski milletvekillerinin kendileri kadar çalışmadığını söyledi. Bugüne kadar milletvekilliği yapan, il başkanlığı yapan arkadaşlarımız bizim kadar çalışmadı demek beni üzdü. Bu arkadaşımız bizim olduğumuz hiçbir seçimde bu arkadaşı yanımızda görmedim. Her kongrede partililerle karşı karşıya geliyor. Sirmen ile birlikte 25-30 bin kişiye iş verdik. Bir noktada doğru söylüyor. Eskiler gibi görev yapmadı. Biz sosyal demokrasinin ötesinde görüşlere sahibiz. Arka sıralarda oturup başka hatiplere laf atan biri olmadık biz mecliste.

 

ÖNCE KÖYÜNDE BİRİNCİ OL

2011 seçimlerinde eğilim yoklaması yapıldı. CHP tarihinde ilk kez sandıklar açılmadan genel merkeze gitti. Sonuçlar ilan edilmedi. Genel başkan ile seçim sonrası görüştüğümüzde eğer 1 ve 3’üncü sırada değilsem beni partiden gönderin dedim. Bu bizi eleştiren arkadaşımız acaba genel başkanımıza böyle bir soru sordunuz mu? Siz o listede eseme listesinde dahi değilsiniz. Ama hayırlı olsun, sizi kıskanmıyoruz. Listede olmadığını gördüğünde partiden istifa etme noktasına kadar geldi. sonra listeye girince geri çekildi. Siz bu tutumla asla Kocaeli’de birinci olamazsınız. Önce gidin köyünüzde, sandığınızda birinci olun. Biz partiden bir şey beklemiyoruz. Partiye hizmet vermek zorundayız.

 

KONUŞTURMAK İSTEMEDİLER

Kim seçilirse seçilsin onların yanında olmak zorundayız. Arkadaşımız ön seçimlerle ilgili çok güzel konuştu. Ama uygulamada yok. 7 Haziran seçimlerinde ön seçimi kim engelledi. Ben gidip engellemedim. Resmi görevde olan arkadaşlarımız Ankara’ya gidip genel başkana sandıktan Sirmen ve Erenkaya çıkar diyip iptal ettirdiler. Eğer bunun aksi varsa ben tüm söylediklerini geri alırım. Ön seçim yapılsaydı buradan 4-5 milletvekili Ankara’ya giderdi. Gebze’de üç ilçe başkanı değişti. AKP ile aramızdaki açık giderek büyüdü. Bir ilçe başkanı ile oynamanın faturası AKP ve CHP’nin arasındaki farkın üç katına çıkmasına neden oldu” dedi. Divan Başkanın söylenenlerin kongre ile ilgili olmadığını söylemesi üzerine, salonda ıslık ve alkışlarla Erenkaya konuşturulmamak istendi.

 

YENİDEN KAVGA YAPILDI

Erenkaya’nın konuşmasının ardından Haydar Akar’ın kürsüye çıkması üzerine salonda büyük tartışma başladı. Bazı delegeler artık konuşmaların bitmesini ve seçime geçilmesini istemesi üzerine tartışma büyüdü. Bazı delegeler Akar’ın kürsüden inmesini istemesi üzerine tartışma büyüdü. Bazı delegeler konuşmaların bitmesini isteyen delegelerini üzerine saldırdı. Salonun sakinleştirilmesinin ardından Akar, eski milletvekillerine yönelik yanlış bir kelime kurduğunu ve bu nedenle eski vekillerden özür diledi.

 

BLOK LİSTE OYLAMASI RET EDENLER

Cengiz Sarıbay, Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar, Tahsin Tarhan, Sefa Sirmen, Hüseyin Yılmaz, Hülya Göreli Yolcubal, Ersin Albayrak, Ali Kılıçdaroğlu, Cumhur Karakadılar, Mehmet Ümit Küçükkaya, Mehmet Kaçar, Birol Sağlam, Alparslan Seymen, Bozkurt Uslu, Selman Yıldırım, Fisun Yıldız.

 

KABUL EDENLER

Turan Dumlu, Cevdet Barış¸Caner Uzuner, Cihat Altınyuva, Necdet Bayhan, Keramettin Gençtürk, Hamiyet Göksu, Hurşit Güneş, Sevim Özen, Tamer solakoğlu, Hakan Tanta, Ehlinaz Torun.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki