CHP kongreleri donduruluyor

İlimize gelen CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, erken seçim tarihinin netleştiği zaman devam eden kongre sürecinin dondurulacağını açıkladı
25 Ağustos 2015, Salı - 17:30

CHP ile AKP’nin bir süredir çözüme ulaştırmaya çalıştığı koalisyon görüşmelerinden olumlu sonuç çıkmayınca CHP’liler B planını devreye soktu. Bu kapsamda 81 ilde her ilin üç milletvekili- farklı bölgelere ve kentlere dağılarak neden koalisyon kurulamadığını anlatacak. Partilerinin üzerinde durduğu 5 ana madde ve 14 temel ilkeyi vatandaşlara, STK’lara anlatacak olan vekillerden ilimizde görev alan CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş ve CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, ilimize geldi. Sabah saatlerinde Luxor Garden Otel’de kahvaltıda basınla buluşan vekilleri İl Başkanı Cihat Altunyuva ve İl Kadın Kolları Başkanı Hülya Yolcubal karşıladı. CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, erken seçim tarihinin netleştiği zaman devam eden kongre sürecinin dondurulacağını açıkladı.

TÜRKİYE’NİN 5 TEMEL SORUN

CHP, Türkiye’nin 5 temel sorunu olarak nitelediği dış politika, ekonomi, anayasa, eğitim ve toplumsal barış konularında ülke genelinde değerlendirmelerine devam ediyor. Bu kapsamda CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, Adana milletvekili İbrahim Özdiş ve Denizli milletvekili Melike Basmacı,  Kocaeli halkına neden koalisyon kurulamadığını anlatmak için ilimizde görüşmelere başladı. Kahvaltı sonrası ilk olarak konuşan İl Başkanı Cihat Altunyuva,  “Kendilerini kentimizde ağırlamaktan gurur ve onur duyuyoruz. Ülke olarak 7 Haziran gününden beri kötü bir süreç yaşıyoruz. Oyalanan bir koalisyon süreci ile ülkemiz hükümetsiz bırakıldı. İlimize gelen parti örgütümüze ve vatandaşlarımızı bu konuda bilgilendirmek amacıyla ilimize geldiler. Bu çalışmalarda başarılı olacağımıza inanıyoruz” dedi

KOCAELİ’YE ÜZÜLÜYORUM

Sohbet olarak gerçekleşen kahvaltıda konuşan Denizli milletvekili Melike Basmacı,  Kocaeli’de olmaktan mutluyum. Vergide ülke genelinde 4. Sırada olan Kocaeli kamu yatırımlarından hak ettiği değeri alamıyor. Ülke ekonomisine en iyi katkıyı veren Kocaeli, kamu yatırımlarında 75’inci sırada yer alıyor. Çok üzücü bir durum olarak görüyorum. Parti olarak 5 temel sorunu tespit ettik. Bu sorunlardan en önemli sorun dış politika sorunudur. Bugün sorunsuz olduğumuz hiçbir ülke kalmamıştır. Ülkemizde toplumsal barış sorunu devam ediyor. Ülke iktidar tarafından zıtlıklar ile ayrıştırılmaya başladı.

İMAM HATİPLERE KARŞI DEĞİLİZ

Ülkemizde ciddi bir ekonomik kriz vardır. Bugün maalesef beddua ile ülke ekonomisini yönetmeye çalışanlar ithalata dayalı bir ekonomi yürütüyor. Ciddi anlamda eğitim problemi vardır. Biz imam hatiplere karşı değiliz. Tek önemli kriter eğitimin bilim ve ilim ışığında olmalıdır. Bir başka sorunumuz ise anayasadır. Hukuk bu ülkede yandaş olarak işlemeye devam ediyor.  Bu bağlamda partimiz, ülke olarak tekrar birlikte huzur içinde hareket edebilmemiz 14 ilkede sorunları anlatacağız

KONGRE SÜRECİ DURDURULABİLİR

Ülkemiz kötü günler geçirmeye devam ediyor.  Geçirilen kötü günlerde milletvekilleri olarak partimiz(Halk Partisi) bile diyemiyoruz tek kullandığımız kelime ‘Türkiye’ oluyor. Baştan beri şunu ifade etmeye çalışıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi bir fidandır ve bu ülkenin teminatıdır. Türkiye bu kötü günlerde ekonomik anlamda bir erken seçime gidemeyecektir. Eğer cumhurbaşkanı erken seçim kararı alırsa parti olarak kongre sürecini durduracağız. Fakat öyle görünüyor ki cumhurbaşkanı, erken seçimi erteleyecektir” dedi.

MİLLİ İRADEYE SAHİP ÇIKTIK

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, “ Ülkemizin içinde bulunduğumuz günler kaygı verici ve he geçen gün kaygımız artıyor. CHP olarak sorunları 5 temel ilkede birleştirdik. Parti olarak sadece ülkemiz diyoruz. Cumhuriyet tarihi içerisinde ülkemiz bu kadar tehdit altında kalmamıştı. Her anlamda Türkiye kaosun içindedir. 7 Haziran’da milletin verdiği karara saygı duyduk. Bugüne kadar olan süreçte biz milli iradeye sahip çıktık. AKP dışında bir koalisyon kurmak istedik başaramadık. AKP ile koalisyon görüşmelerimizde olumsuz sonuçlandı. 5 temel sorunumuzdan biri olan dış politika konusunda tüm komşu ülkelerimiz ile ilişkilerimiz bozuldu. AB konusu zaten rafa kaldırıldı. Avrupa’ya dönen yüzümüz boş kaldı.

BETON VE FİNANS EKONOMİSİ

Ekonomide ise her sabah televizyonu kaygı ve korku ile açıyoruz. Her gün doların 10 kuruş artması bizi günde 1 milyar TL zarara uğratıyor. Milli gelirimiz geriye düşmeye başladı. İnsanlarımız yoksullaşıyor. Alt gelir grubunun gelir düzeyini arttırarak refahı tabana yaymayı düşünüyoruz. Ülkemizde 6 milyon işsiz, 17 milyon yoksul vatandaşımız var. Türkiye 2 ayaklı yapıya dayalı olarak, beton ve finans ekonomisine dayalı yönetiliyor. Son günlerde dolar 3 TL’yi buldu. Bu ülkenin ekonomi bakanı kayıt dışı 20 milyar TL para var diyor. Bu ülkede bu yapıyı siz düşünün.

BİLGİ ÜRETMELİYİZ

Anayasa da yeni bir özgürlükçü anayasa ve insanların sorunlarını çözecek çağdaş bir anayasa istiyoruz. Anayasa tek bir iradenin temsilciliğinden çıkmalıdır. Eğitim konusunda ise sistemimiz iflas etmiştir. Bu yapı böyle devam ederse bilimden ve bilgiden uzak bir yapıya bürüneceğiz. Aynı bakan tarafından 2 kez değişiklik yapılabilen bir sistemde çocuklarımızı nasıl yetiştireceğimizi ve nasıl meslek sahibi yapacağımızı şaşırdık. Yaşadığımız çağa göre ülke olarak bilgi üretmeliyiz.

GÖREVİMİZİ YERİNE GETİRDİK

Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bir şehit haberi dinlerken içimiz kanıyor. Toplumsal barışa çok ihtiyacımız var. Bu huzuru paylaşarak yaşamamız gerekiyor. Biz bu koalisyon görüşmeleri sırasında AKP’nin tek teklifi geçici bir hükümet oldu. Biz en az 4 yıllık bir koalisyon istedik fakat kabul etmediler. AKP’nin dışında koalisyonu kabul etmeyen bir parti vardı. Şuan ülkemizde hükümetsizliği gidermek adına biz üstümüze düşen görevi yerine getirdik. Biz bu ülkenin ilk kurulan partisiyiz. Ülkemiz hükümetsiz kalamaz.

13 YILLIK SİYASİ GETİRİSİ

Son olarak konuşan CHP Adana milletvekili İbrahim Özdiş ise, “Ülkemizin durumu ortada şuan bu durum hepimizi derinden üzüyor. Ülkemiz şuan yönetilemez bir durumdadır. Çok ciddi sorunlarımız devam ediyor. AKP artık tıkanmış durumdadır. Biz niye bu duruma geldik? Sorusunun tek yanıtı 13 yıllık siyasetin getirdikleridir. AKP ülkeyi artık çıkmaza sokmuştur. Türkiye’nin lehine olan her şey partimizin de lehinedir.

CHP MUTLU DEĞİL

Kapılarımızı koalisyon görüşmelerinde kimseye kapalı tutmadık. Kamuoyu koalisyon sürecinde sürekli bizleri takip etti. Önce MHP’ye gittik ve kabul edilmedik.  O süreçte Başbakan Davutoğlu ile sağduyulu olarak 35 saat görüşmelerimizi sürdürdük orada da kabul edilmedik. Olası bir erken seçim, AKP’ye hiçbir netice vermeyecektir. Türkiye kamuoyu, CHP’nin ne yaptığını ve neler yapacağını gördü. Biz barıştan ve huzurdan yanayız. Ülkem insanı mutlu değilse CHP olarak bizlerde mutlu olamayız.

İNANDIRICILIKLARINI YİTİRDİLER

Maalesef padişah ve hatta diktatör hevesi içinde bir cumhurbaşkanımız var. Hırsı mantığını aşan cümleleri şuurunu kaybetmiş, ne dediğini bilmiyor. Demek ki bu ülkede ülke iyi yönetilemiyor. AKP inandırıcılığını yitirmiş durumdadır. ‘Bunların gizli ajandaları var’ sözünü hiç unutmuyoruz. Bu ülkenin çağdaşlıktan yana olan insanlarının bu yönde bir tespiti vardı. İlk duyduğumuz yıllarda bu sözlere inanmamıştık. Bizim gibi bunu söyleyenler ve anlatanların doğruluğu bir kez daha ortaya çıktı. Demokrasi ile ülkenin başına gelenler, demokrasiyi kullanarak gitmemenin peşine düştüler. Halk en iyi cevabı verecektir” dedi.

İşte milletvekillerinin ilimizde yapacağı program:

24.08.2015

Saat:13.00 – 15.00 Örgüt Temsilcileri ile Toplantı

Yer: Luxor Garden Sales Hotel

18.00 KESK’e bağlı Sendikalarla Toplantı

19.00 Eğitim İş Sendikası Ziyareti

25.08.2015

11.30 – 13.00 Arası İzmit Merkez Esnaf Ziyareti

13.00 Makine Mühendisleri Odası

13.30 Kocaeli Barosu

14.00 Mimarlar Odası

14.40 İzmit Muhtarlar Derneği

15.30 Genel-İş Sendikası

16.00 Emekli-Sen

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki