Ceyhan: Çöp tesisine Nükleer gibi bakılıyor

Ceyhan: Çöp tesisine Nükleer gibi bakılıyor
25 Şubat 2016, Perşembe - 21:16

AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ve yönetimi, Körfez Ticaret Odası Başkanı Mustafa Efe ve yönetimine ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette gündeme oturan çöp tesisi ile ilgili açıklamalarda bulunan Ceyhan, “Çöp tesisine Nükleer gibi bakılıyor” dedi

AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ve yönetimi, yılbaşından bu yana STK’lerle yaptığı ziyaretlerinde Körfez Ticaret Odası ile devam etti. Körfez Ticaret Odası Başkanı Mustafa Efe ve yönetimi, İl Başkanı Ceyhan ve yönetimini oda binasında ağırladı. Ziyarete AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ve KTO Başkanı Mustafa Efe’nin yanı sıra Kocaeli Kadın Girişimciler Başkanı Bahar Baykal, AK Parti ve Oda yönetim kurulu üyeleri de katılım gösterdi. Ziyarette taleplerini sıralayan KTO Başkanı Mustafa Efe çöp yakma tesisini İlimtepe’de istemediklerini dile getirirken İl Başkanı Ceyhan da “İlimtepe ile ilgili kararınıza saygı duyuyoruz, ama yanlış bir algı var. Sanki çöp tesisi nükleer tesismiş gibi algılanıyor” dedi.

 

‘ÇALIŞMAYA DEVAM’

Kahvaltıyla başlayan ziyarette konuşma yapan Körfez Ticaret Odası Başkanı Mustafa Efe, İl Başkanı Ceyhan’a 5 taleplerini aktardı. Konuşmasında ilk olarak Başkan Efe, Körfez Ticaret Odası’nı katılımcılara tanıttı. Efe, “Türkiye’de ilçeler arasında en son kurulan Ticaret Odası’dır. 1999’da kuruldu. 2005’te başkan oldum. 32 meclis üyemiz, 9 yönetim kurulu üyemiz var. Üye sayımız ise 2 bin 300 civarında. Aktif üyemiz de bin 500-bin 600 civarında. Kuruluşumuzun 15. Yılında da beş yıldızlı oda olduk. Yine pazartesi günü 9001 ve 10.002 belgesini de inşallah alacağız. Çalışmalarımız devam ediyor” diye açıkladı.

 

‘ÇÖP TESİSİ İSTEMİYORUZ’

Körfez’in nüfus bakımından Türkiye’de 30 küsur ilden büyük bir ilçe olduğu belirten Başkan Efe, “Tabi bizim ilk sırada iki aydan bu yana, İlimtepe mevkiinde çöp fabrikası kurulması konuşuluyor. Burası sanayi bölgesi ve sanayi burayı işgal etmeye başladı. Yerleşim yeri olarak İlimtepe’ye doğru kaymaya başlayacak. Ama çöp fabrikası kurulursa ki emlakçılarla konuşuyorum. Bir tane arsa satamamışlar, çöp fabrikası yapılacak diye. Bu konu bizim için çok hassas. İl başkanımızdan yardım istiyoruz. O da ihtiyaç ama daha başka yerlere kaydırsınlar istiyoruz. Çöp fabrikasını İlimtepe’de istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

‘KATKI YAPIYORUZ, KATKI BEKLİYORUZ’

Körfez’in devlete ekonomik anlamda büyük katkısı olan bir ilçe olduğunu vurgulayan Efe, “Bizim niye bir üniversitemiz yok. Siyasiler düşünmesi lazım. Bir an önce de bunun gerçekleşmesi için sizlerden yardım istiyoruz. 3’üncü bir konu ise, bu kadar liman, dolum tesisleri, TÜPRAŞ var burada. Bir TIR parkı istiyoruz. Körfez’de mahalle aralarına çekiyorlar TIR’ları, tankerleri ve mahalle halkı bu durumdan bıktı. 4’üncüsü ise Kuzey Anadolu Otoyolu Bu kadar TIR’dan, limandan Dubai Port da Mart’ta anahtarı açacak. O zaman buradaki trafiğin ne olacağını düşünmek lazım. 17 km’den Kuzey Anadolu Otoyolu geçiyor. İl başkanımızdan toplantılarında bunu gündeme getirmelerini rica ediyorum. Biz de hükümetimizden Körfez’e katkılar istiyoruz. O kadar tüneller yapılıyor. 47 ilden daha çok devlet katkı yapan bir ilçe burası” diye konuştu.

 

‘FENEL GÖLÜ HALKA AÇILSIN’

Ceyhan’dan taleplerini dile getiren Efe isteklerini, “Yolların ne kadar karanlık olduğunu her geçişinizde görürsünüz. Sanki Anadolu’da bir köyden geçiyormuşsunuz gibi oluyor. Derince’de, Gölcük’te ışıl ışıl yanıyor. Bizim Körfez’de D-100 üzerinde lambalar neden yanmıyor? Viyadük yapılalı 3-5 sene oldu hala karanlık. Bunu da istiyoruz. Son olarak bir konu daha var. Aşağıda bir Fener Gölü var. Burada 10-15 yıldır İstanbul’dan gelen gençler de dahil 3-5 ayda bir gelip yarış yapıyorlar. Egzozları bağırta bağırta Körfez’i ayağa kaldırıyorlar. Birkaç ayda kapalı kalıyor. Biz oranın halka açılmasını hareketlenmesini istiyoruz” şeklinde sıraladı.

 

‘SADECE KÖRFEZ İÇİN DEĞİL’

Konuşmasında AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, “Bizler Mustafa Başkanımıza taleplerini iletmesinden dolayı keyif alıyoruz. Biz her şey mükemmel bize bir şey söylenmesin gibi hiç bakmadık ve bakmayacağız. Sayın başkanımız 5 konuyla ilgili olarak tabi bunların bazıları Büyükşehir Belediyesi ile ilgili ama başta çöp yakma tesisimiz olmak üzere konuların takipçisi olmaya gayret edeceğiz.  Belki hepiniz AK Partili değilsiniz ama biz ne zaman size geldiysek gönüllerini açtınız. Çöp yakma tesisiyle alakalı öncelikle şöyle bir yanlış algı var. Biz yapacak olduğumuz tesisle ilgili sanki çöp depolayacağız. Sanki yoğun bir koku ve sıkıntı olacak. Yapılan yer topyekün yaşam alanından çıkacakmış gibi bir algı var. Bunu sadece Körfez ölçeğinde değil, Kocaeli ölçeğinde düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

 

‘BİZİMKİ GÜNDE 2 BİN TON ÇÖP YAKACAK’

Kocaeli’de günde bin 600-bin 700 ton çöp çıktığını belirten Ceyhan, “Kocaeli’de herkes 1 kg çöp üretiyor. Çöpün yoğun olduğu yer de Gebze ve İzmit arası. Biz bu tesisin hem işletilebilmesi hem de çöplerin depolanmış olduğu alan olarak bu bölgenin birine yapmak durumundayız. Körfez-Derince-İzmit olmak üzere üç natifli bir bölgede olmasını planlıyoruz. Bunu çalışmalar sonucunda açıklayacağız. Ama şu yanılgıya düşmemek lazım. Bu üç bölgeden herhangi bir tartışmaya girmemek lazım. Bugün belediye başkanlarımızı yurtdışına gönderdik. Çöp yakma tesisi Avrupa’da nasıl oluyor bir bakın dedik. Bizim çöp yakma tesisimiz günde kabaca 2 bin ton çöp yakacak. Kocaeli’nin nüfusu da 2020’de kabaca 2 milyon olacak. Eğer biz bu tesisi yapmazsak her bir bölgenin ayrı ayrı buna ihtiyacı olacak” dedi.

 

‘ALGIYI DEĞİŞTİRELİM’

Çöpleri Dilovası’ndaki bir bölgede depoladıklarını belirten Ceyhan, “Yaklaşık 1 yıllık süreci kaldı. İZAYDAŞ’ta da bir depolama var. Oranın da ortalama 2,5 yılı kaldı. Arkadaşlarımız bu öp tesis bizim ilçemizde olmasın saygı duyuyoruz. Fakat bu çöp tesisi sanki bir nükleer tesismiş gibi algılanıyor. Viyana’da çöp tesisi şehrin ortasında. Algıyı doğru yapalım. Bu tesisin hem kentin elektrik üretimine hem de ısınmasına fayda sağladığını unutmamak lazım. Tamamen kapalı bir sistem olacak. Sizleri İlimtepe ile ilgili yaklaşımlarınıza da saygı duyuyoruz. 800 bin dönümlük bir alandan bahsediyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı. 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki