Çeker; Riskleri Almak Zorunda Kalacaktır

Çeker; Riskleri Almak Zorunda Kalacaktır
29 Nisan 2016, Cuma - 13:14

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Sağlık Bakanlığı'nın Aile Hekimliği Bilgi Sistemi'nde yapmış olduğu duyurunun Aile Sağlığı Merkezleri'nde (ASM) yapılan aşılama işlemlerini sıkıntıya sokması nedeni ile basın açıklaması düzenledi. 

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Sağlık Bakanlığı'nın Aile Hekimliği Bilgi Sistemi'nde yapmış olduğu duyurunun Aile Sağlığı Merkezleri'nde (ASM) yapılan aşılama işlemlerini sıkıntıya sokması ve angaryayı artırması hakkında açıklamalarda bulundu. Çeker’e açıklamasında, Şube Başkan Yardımcısı Zekai Dumlupınar, Şube Başkan Yardımcısı  Sema Gümüş, Eski Şube Başkan Yardımcısı Erol Kalemer eşlik etti. Çeker yaptığı açıklamada, "Çalışanlar kendilerinden kaynaklanmayan ve düşünülmeden hayata geçirilen bir uygulama nedeniyle cezalandırılacaklardır. Bu cezanın sağlık çalışanına ekonomik karşılığı ise her aşı için yaklaşık olarak ortalama 150 TL olacaktır” şeklinde konuştu.

Çeker, ”Sağlık Bakanlığı Aile Hekimliği sisteminde yaptığı yeni bazı düzenlemeler ile Aile Hekimlerinin ve Aile Sağlığı Çalışanlarının işlerini zorlaştırmak ve mağduriyetler yaşanmasına neden olmaktan başka bir misyonu olmadığını görüyoruz. Son olarak "Muayene verileri girilmeden aşı ve izlem ekranlarının açılmaması" kuralı getirilmesi de bu uygulamaların tipik bir örneğini oluşturmuştur.Aşı takvimi ile bebeklere yapılması gereken aşılar açık ve net bir şekilde belli olduğu halde, o güne özel olarak aşılar hazırlanırken ve gerekli tedbirler alınmış olduğu halde Muayene yapılmadan aşı yapılamayacağını gibi bir işlemi düzenlemek sorunlu bir yaklaşımdır” diye konuştu.

 
 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki