Canlı Yayında İstifasını Açıkladı

Canlı Yayında İstifasını Açıkladı
10 Nisan 2016, Pazar - 19:37

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, halka sesleniş konuşmasında, "Başbakanlık görevinden istifa etme kararı aldım. Karar, 12 Nisan Salı günü Yüksek Rada'ya sunulacak." dedi.

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, haftalık 'halka sesleniş' konuşması sırasında, canlı yayında istifasını açıkladı. Yatsenyuk, "Başbakanlık görevinden istifa etme kararı aldım. Karar, 12 Nisan Salı günü Yüksek Rada'ya sunulacak" dedi.

"GÖREVİ TESLİM ETME KARARIMI AÇIKLIYORUM"

Yatsenyuk, "Pyotr Poroşenko Bloğu fraksiyonu, Başbakanlık görevine (Yüksek Rada Başkanı) Vladimir Groysman'ı aday gösterdi. Yatsenyuk, "Politikanın istikrarı ve sürekliliği için her şeyi yaparak, Ukrayna Başbakanlığı görevini teslim etme kararımı açıklıyorum" diye konuştu.

İSTİFASININ NEDENLERİNİ SIRALADI

Reuters'ın haberine göre; Yantsenyuk, istifasının nedenlerini şöyle sıraladı:

Hükümette yapay olarak çıkarılan siyasi kriz, bir kişiyi değiştirme hevesinin politikacıları kör etmesi ve ülkede gerçek değişiklikler yapma iradesini felce uğratması...

POROŞENKO ÇAĞRI YAPMIŞTI

Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko, Yatsenyuk'un kabine içinde desteğini kaybettiğini ve bu nedenle istifa etmesi gerektiğini söylemişti. Poroşenko, yayınladığı açıklamada Yatsenyuk'un istifa etmesi gerektiğini ancak erken seçime gidilmesine karşı olduğunu belirtmişti.

Şubat ayında Yatsenyuk ve Kabinesi, Yüksek Rada'da düzenlenen güven oylaması sonucu görevde kalmıştı. Oylamada 194 milletvekilinin hayır oyu kullanmasına rağmen, hükümetin görevden alınması için gereken 226 oya ulaşılamadı.

YATSENYUK'U KUCAKLAYARAK KÜRSÜDEN İNDİRDİ

Ukrayna Parlamentosu'nda geçen yıl sonu hükmetin icraatlarının değerlendirildiği toplantı esnasında, dünya siyasetinde görülmemiş bir skandal yaşanmış; Petro Poroşenko Bloku'ndan Milletvekili Oleg Barna, önce gül verdiği Yatsenyuk'u kucaklayarak kürsüden indirmeye çalışmıştı.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki