Çanakkale’den Gebze’ye BİR NEFES VATAN!

25 Mart 2015, Çarşamba - 16:33

 

Gebze Belediyesi, madde bağımlılığına karşı gençleri uyarmak ve ecdada layık birer birey olarak yetişmelerine katkı sağlamak amacıyla Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılında bir dizi etkinlik düzenledi.

 

 

 

Gebze merkezinde gerçekleştirilen büyük Çanakkale yürüyüşünün ardından GKM’de gösterilen ‘Bir Nefes Vatan’ isimli kısa filmle gençlere Çanakkale Savaşı’nda şehit olan atalarını örnek almaları ve vücutlarını madde bağımlılığına teslim etmemeleri öğütlendi.  

 

 

 

 

Programda gençlere seslenen Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, “Bedeniniz, ruhunuz, kalbiniz de bir vatandır. O vatanı koruyun. Hiçbir bağımlılığın, hiçbir kötü alışkanlığın esiri olmayın. Kalp ve beden ülkesini koruduğunuzda inanıyoruz ki bu ülkeyi, bu vatanı da koruyacak yücelteceksiniz” dedi.

 

 

 

ESNAFA ‘O MEKTUP’ DAĞITILDI

Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı vesilesiyle Gebze Belediyesi tarafından düzenlenen bir dizi etkinlik Gebze’de binleri buluşturdu. Gençleri uyuşturucu bağımlılığından korumak ve farkındalığı arttırmak amacıyla çekilen ‘Bir Nefes Vatan’ isimli kısa film de Gebzelilerle buluştu. Kent meydanında öğrencilerin, protokolün ve Gebzelilerin katılımıyla oluşturulan kortej kent merkezinde bir yürüyüş gerçekleştirildi.

PROTOKOLDEN GENİŞ KATILIM

Etkinliklerin ev sahibi Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in yanı sıra Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, Garnizon Komutanı Binbaşı Mustafa Bulut, Ak Parti Gebze İlçe Başkanı Hasan Soba, İlçe Kadın Kolları Başkanı Buket Tatoğlu, İlçe Gençlik Kolları Başkanı Ertan Kara, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının idarecileri ve Yeşilay Derneği yöneticilerinin katıldığı yürüyüşte Gebzelilere ve çarşı esnafına, özel alarak kaleme alınan ve Çanakkale’de yaşanan destanın anlatıldığı mektup dağıtıldı. Yine kent meydanında son bulan büyük yürüyüşün ardından konuklar devam eden programa katılmak için Gebze Kültür Merkezi Salonu’na geçti.

 

 

ÇANAKKALE SERGİSİ

GKM’nin fuayesinde yer alan ve GESMEK’li kursiyerlerin hünerli ellerinden çıkan resim, rölyef, Naht ve kaligrafi eserlerin yer aldığı Çanakkale sergisinin açılış kurdelesini Gebze ilçe protokolü birlikte kesti. Sergide yer alan ve Çanakkale destanın işlendiği eserleri tek tek inceleyen ilçe protokolü GESMEK kursiyerlerini tebrik etti. Sergi açılışının ardından salona geçen konuklara hitaben kısa bir selamlama konuşması yapan programın ev sahibi Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, “Çanakkale Savaşı’nın 100. Yıldönümü çok farklı etkinliklerle, ülkemizin her tarafında kutlandı.

BİZ SİZLERİ SEÇTİK

Gebze Belediyesi olarak bizde bu destansı zaferi farklı bir programla kutlamak istedik. Yarınımızı yaşatacağımız siz gençlere farklı bir deneyim yaşatmak istedik. Özetle biz sizleri seçtik. Esasen Çanakkale Savaşı birçok özelliğinin yanı sıra bir genç savaşıdır. Ülkemizdeki pek çok üniversite ve lise Çanakkale Savaşı’nın olduğu yıllarda mezun verememiştir. Çünkü o okulların tüm öğrencileri Çanakkale Savaşı’na gitmiştir ve kimi şehit olarak, kimi gazi olarak bir daha okullarına dönme imkanı bulamamıştır.

VATANIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ

 

 

 

 

 

Mermi atacak kimse olmadığı için onlar cepheye sürülmüştür. Tüm üniversiteli, liseli gençler o savaşta Çanakkale’deydi. Karşımızdaki ordu 7 iklimden gelmiş bir dünya ordusuydu. İşte biz Bir Nefes Vatan isimli projemizde, Çanakkale’de şehit düşen dedelerimizden gelen mektup ile gençlerimize, Ey gençler, sizin dedeleriniz genç yaşta inançları, özgürlükleri, vatanları, bayrakları için ölüme koştular. Bu vatanın genç evlatları için, sizler için canlarını feda ettiler. Peki sizler bu vatana sahip çıkıyor musunuz? Bizler siz gençlerimize inanıyor ve güveniyoruz.

ÇANAKKALE RUHU YAŞAYACAK

Sizlere yakışanı yapacağınızı, ecdadınıza, dedelerinizin emanetine sahip çıkacağınızı biliyoruz. Bizler Çanakkale ruhunu yaşatacağız. Hamd olsun sizler de bu ruhu, bu isteği, bu azmi görüyoruz. Bedeniniz, ruhunuz, kalbiniz de bir vatandır. O vatanı koruyun. Hiçbir bağımlılığın, hiçbir kötü alışkanlığın esiri olmayın. Kalp ve beden ülkesini koruduğunuzda inanıyoruz ki bu ülkeyi, bu vatanı da koruyacak yücelteceksiniz” ifadelerini kullandı.

KISA FİLM DUYGULANDIRDI

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in konuşmasının ardından “Bir Nefes Vatan” isimli kısa film salondakilerin beğenisine sunuldu. Yaklaşık 3 dakika süren kısa filmde, Çanakkale Savaşı’nda can veren bir asker ile madde bağımlısı bir gencin yaşadıkları ele alınıyor. “Bir Nefes Vatan” isimli kısa filmin izlenmesinin ardından programa, Çanakkale Savaşı ile ilgili bir piyes sahnelendi. Çanakkale Savaşı’ndan anekdotlar aktaran tarihçi Prof. Dr. Mehmet Çelik, sahnede gözyaşlarına hakim olamadı.

AKİF’İN SAFAHAT’İ DAĞITILDI

Salondaki gençlere Çanakkale Savaşı’ndan anekdotlar aktaran Prof. Dr. Mehmet Çelik, “100 yıl önce atalarınız bu vatan için canlarını feda ettiler. Sizler bugün vücutlarınızı, bedenlerinizi, canlarınızı uyuşturucuya teslim etmeyin” diyerek gençleri madde bağımlılığına karşı uyardı. Programın sonunda Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ve ilçe protokolü konuklara Mehmet Akif Ersoy’un Safahat isimli eserini dağıttı.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki