Büyükşehirin 2015 yılı bütçesi 1 milyar 723 TL

26 Kasım 2014, Çarşamba - 14:24

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı Belediye Meclisi’nin ikinci oturumu Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu Salonu’nda gerçekleştirildi. Kasım ayının ikinci oturumunda Büyükşehir Belediyesi’nin 2015 yılı 1 milyar 723 milyon lira olarak belirlendi.

 

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun il dışında olmasından dolayı toplantıya Zekeriya Özak başkanlık etti. Büyükşehir Belediyesi’nin 2015 yılı mali bütçesi ve performans programının görüşüldüğü mecliste CHP performans ve bütçeye muhalefet şerhi koydu. Performans ve Bütçe’ye muhalefet eden CHP adına Grup Başkan Vekili Hüseyin Yılmaz açıklama yaptı. Yılmaz, “Büyükşehir Belediyesi her yıl performans programına raylı sistemi almakta ancak yıllardır bir gelişme olmamaktadır. Bu yıl da programa alınan tramvay projesi için hala bir proje ve güzergah belli değildir. Tramvayın yapılacağı güzergah çevresindeki esnafların ne olacağı, nerelerin kamulaştırılacağı ve güzergah çevresindeki trafik akışının nasıl olacağı belli değildir. Yani tramvayın adından başka hiçbir şeyi belli değil” diye konuştu.

TRAMVAY İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI
Tramvay ve teleferik projeleriyle ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, “2015 yılı bütçesinde yatırım bütçesinde yüzde 10 oranında arttı. Bu yatırım bütçesinin yüzde 50’si ulaşım ve toplu taşımaya ayrılıyor. Tramvay ile ilgili avam proje yapıldı, sonra uygulama projesi yapılıyor. AYGM’ye gönderildi ve onay alındı. Yerinde incelemesi yapıldı. İhale hazırlıkları başladı. Aralık ayının ikinci haftasında Başkan tramvay güzergahı ile ilgili basın açıklaması yapacak ve kamuoyu ile paylaşacak. Geri bildirimler olursa düzenlemeler yapılacak” şeklinde konuştu.

AVAM PROJE MAYIS’TA BİTECEK

 

Hafif raylı metro projesiyle ilgili bilgi aktaran Büyükakın, “Hafif raylı metro Körfez, Cengiz Topel arasında olacak. Avam projesi Mayıs ayına kadar teslim edilecek. Daha sonra uygulama projesi yapılacak. 30 kilometre üzerinde bir yol olacak. Yaklaşık 20 kilometresi kapalı geçecek. Bunun için yerin altında incelemeleri iyi yapmak gerekiyor. Banliyö, Ulaşım Bakanlığının işi. Son görüşmemizde yeni yıldan iki ay sonra banliyönün Adapazarı Gebze arasında başlayacağını söylediler” dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki