Bu Tiroid Nodülüde Nerden Çıktı? Kanser Miyim?

Bu Tiroid Nodülüde Nerden Çıktı? Kanser Miyim?
26 Eylül 2016, Pazartesi - 12:19

Medical Park Gebze Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Çimen Tiroid nodülüne yönelik açıklamalarda bulundu…

Boynunda gırtlağın altında dışardan fark edilecek kadar büyümüş nodülü olan hastalar,  hekime erken dönemde kendileri başvurdukları için nodüllere gereği yapılmaktadır. Tiroid bezi içinde saptanan ve “nodül” olarak adlandırılan, çoğu zaman iyi huylu olan kitleler,  hekim tarafından yapılan muayene ya da boyun bölgesine uygulanan görüntüleme tetkikleri ile tespit edilmektedir.

Nodüllerin önemi, yaklaşık  %5’nin tiroid kanseri olmasıdır yani % 95 iyi huylu kitlelerdir. Ultrasonografinin yapılma sıklığının artmasıyla, erişkinlerde tespit edilme oranları her 100 kişiden 60-70 kişiye ulaşmıştır. Nodül  tespit edildiğinde  aşırı hormon üretimi yapıp yapmadığı araştırılmalıdır. Çoğu zaman şikayet yapmadıkları için geç fark edilirler. Yaşlılarda, iyot eksikliği olan bölgelerde ve radyasyona maruz kalan insanlarda nodül daha fazla tespit edilmektedir.

Belirtileri:

Nodülü olan hastaların ailesinde kötü huylu tiroid hastalığı (tiroid kanseri) öyküsü sorgulanmalıdır. Ses kısıklığı, yutkunmada zorluk, nefes darlığı, boyun bölgesine radyasyon uygulanması, ailede 20 yaş altı ve 70 yaş üstü tiroid kanser öyküsü, erkek cinsiyet, tiroid bölgesinde ani başlayan ve hızlı büyüyen şişlikler, nodülün çevre dokulara yapışık olması, boyunda kötü görünümlü lenfadenopati saptanması tiroid kanseri olma ihtimalini artırır.

Genel olarak boyutu 1 cm üzerinde olan nodüllerden ince iğne aspirasyon biyopsisi yapılıp kanser olunup  olmadığı görülmekte, sonrasında  belirli aralıklarla nodüllerin büyüyüp büyümediği ultrason ile takibe alınmaktadır. Boyutu 3 cm üzerinde olan nodüllerde kanser olma olasığının artmış olması,  zaman geçtikçe büyüme olması ve bası bulgularının ortaya çıkması, hormon üretme olasılığı olması nedeniyle çoğu zaman cerrahiye verilmektedir. Günümüzde tiroid nodülü olan hastalarda,  ameliyat olmadan,  kanser olup olmama açısından en önemli ve kolay uygulanan yöntem nodüllerden  biyopsi alınmasıdır. Biyopsi uygun hastaların tiroid cerrahisi olması kararına yön verir. Tüm hedef, doğru zamanda doğru cerrahi tedaviyi uygulamak olmalıdır. 

Ayrıntılı Bilgi İçin:  Medical Park Gebze Hastanesi Kurumsal İletişim Müdürü Çiğdem Şenüçler  0530 174 21 15 / cigdem.senucler@medicalpark.com.tr

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki