BU TİROİD NODÜLÜDE NERDEN ÇIKTI ? KANSER MİYİM ?

BU TİROİD NODÜLÜDE NERDEN ÇIKTI ? KANSER MİYİM ?
24 Mart 2016, Perşembe - 12:08

Gebze Medicalpark hastanesi doktorları bilgilendirmeye devam ediyor

 Gebze Medicalpark hastanesi Endrokronoloji ve metabolizma hastalıkları Uzm.Dr. Ali Rıza Çimen TRİOD Nodülleri hakkında bilgiler verdi

Uzm.Dr. Ali Rıza Çimen;

Boynunda gırtlağın altında dışardan fark edilecek kadar  büyümüş nodülü olan hastalar, doktora erken dönemde başvurdukları için nodüllere gereği yapılmaktadır.

Tiroid bezi içinde saptanan ve “Nodül” olarak adlandırılan kitleler, doktor tarafından yapılan muayene ya da boyun bölgesine uygulanan görüntüleme tetkikleri ile tespit edilmektedir.

Nodüllerin önemi, yaklaşık  %5’inin tiroid kanseri olmasıdır.Yani % 95 iyi huylu kitlelerdir. Ultrasonografinin yapılma sıklığının artmasıyla, erişkinlerde tespit edilme oranları her 100 kişiden 60-70 kişiye ulaşmıştır.

Nodül  tespit edildiğinde,  hormon üretimi yapıp yapmadığı veya tiroid hormonu az üretimi olup olmadığı araştırılmalıdır. Çoğu zaman şikayet yapmadıkları için geç fark edilirler. Yaşlılarda, iyot eksikliği olan bölgelerde ve radyasyona maruz kalan insanlarda nodül daha fazla tespit edilmektedir.

Nodülü olan hastaların ailesinde  kötü huylu tiroid hastalığı (tiroid kanseri) öyküsü sorgulanmalıdır. Ses kısıklığı, yutkunmada zorluk, nefes darlığı, boyun bölgesine radyasyon uygulanması, ailede 20 yaş altı ve 70 yaş üstü tiroid kanser öyküsü, erkek cinsiyet, tiroid bölgesinde ani başlayan ve hızlı büyüyen şişlikler, nodülün çevre dokulara yapışık olması, boyunda kötü görünümlü lenfadenopati saptanması tiroid kanseri olma ihtimalini artırır.

Genel olarak boyutu 1 cm üzerinde olan nodüllerden ince iğne aspirasyon biyopsisi yapılıp kanser olunup  olmadığı görülmekte, sonrasında  belirli aralıklarla nodüllerin büyüyüp büyümediği ultrason ile takibe alınmaktadır. Boyutu 3 cm üzerinde olan nodüllerde kanser riski olasığının artmış olması,  zaman geçtikçe büyüme ve bası bulgularının ortaya çıkması, hormon üretme olasılığı olması nedeniyle çoğu zaman cerrahiye verilmektedir. Günümüzde tiroid nodülü olan hastalarda;  ameliyat olmadan,  kanser varmı yokmu açısından yapılan en önemli ve kolay uygulanan yöntem nodüllerden biyopsi alınmasıdır. Biyopsi, uygun hastaların tiroid cerrahisi olması kararına yön verir.Tüm hedef, doğru zamanda doğru cerrahi tedaviyi uygulamak olmalıdır.  Dedi.

 

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki