Bu Kafede Matematik'ten Başka Konu Açmak Yasak

Bu Kafede Matematik'ten Başka Konu Açmak Yasak
08 Haziran 2016, Çarşamba - 21:44

Darıca'da bulunan bir okulda Matematik öğretmeni tarafından açılan Matematik Kafe, sadece matematik konuşulması şartı ile öğrencilere hizmet veriyor.

Darıca Gökşen Mustafa Yücel Anadolu Lisesi'nde 8 yıldır görev yapan Matematik öğretmeni Coşkun Öksüz, yıllardır hayalini kurduğu projeyi hayata geçirdi. Okul yönetimi, öğretmenler ve öğrencilerin desteği ile okul içerisinde 'Matematik Kafe' oluşturulmasına öncü olan Öksüz, ders aralarında öğrencilerin matematikle ilgili eksik kaldıkları konulara çalışmasına sağlıyor. 
Okul içerisinde bulunan bir bölüme kurulan Matematik Kafede öğretmenler ve öğrenciler ders aralarında bir araya gelerek sadece matematik ile ilgili konularda sohbet ediyor. Matematik ile ilgili çözemedikleri soruları öğretmenlerine soran öğrenciler ayrıca burada arkadaşlarıyla da vakit geçirebiliyor. Matematik Kafe'de yer alan tahtaya öğretmenler tarafından yazılan haftanın sorusunu bilen öğrenciler ise çeşitli hediyeler ile ödüllendirilerek, öğrencilerin matematiğe olan ilgisi arttırılıyor.

22 yıldır Matematik öğretmenliği görevini sürdüren Coşkun Öksüz proje hakkında verdiği bilgide, "Bu kafenin yapımına 5 -6 yıl önce karar vermiştim. Bu doğrultuda okula bir anı bırakmak, öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ortaklaşa buluşabileceği bir yer sağlamak adına böyle bir işe kalkıştık. Öğrencilerimizden proje anlamında katkı sağlamalarını istedik. Nitekim öğrenci ve öğretmenlerimizin katkıları ile bu hale getirdi. Amacımız öğrencilerin çalışacağı bir ortamı yaratmak. Birisi için mümkünse hepsi için mümkün olduğunu göstermek. Onların öğretmenleriyle, arkadaşlarıyla burada çalışmalarını, sohbetlerini ve bir takım çalışmaları sağlamak amacıyla bu işe kalkıştık. Bu çalışmaların karşılığını ileride göreceğiz. Öğrencilerimiz de bu konuda bize yardımcı oluyorlar, sağ olsunlar. Öğrenciler burada ders çalışabiliyorlar, öğretmenlerle konuşup, tartışabiliyorlar. Onlara soru sorabiliyorlar" dedi.
 
Kafede düzenlenen ödüllü yarışmaların kendilerini teşvik ettiğini dile getiren 11. sınıf öğrencisi Canan Mert ise, "Matematik kafenin kuruluşundan beri gerek fikirlerimizle, gerek materyallerle destek vermeye çalıştık. Matematik kafenin hazırlanma amacı, öğrenciyi matematiğe ısındırmak, gerek soru çözümlerinde kolaylık sağlamak, gerek ödevimizde gerekse sınavlarımızda birbirimize yardımcı olmak. Matematiğe olan tabularımızı yıkmak istiyoruz. Öğrenci matematik deyince sürekli soru işaretleri beliriyor. Bu kafe ona daha eğlenceli biçimde matematiği sevdirmek için var. Haftanın soruları da öğrenciye kafeyi ısındırıyor. Öğretmenlerle daha iç içe olmasını sağlıyor. Sınıflarda matematiğin tartışma ortamını sağlıyoruz. Normalde hiç konuşmadığımız konuları artık sınıf ortamında da konuşabiliyoruz. Ödüller ufak çaplı olsa da en azından öğrenciyi teşvik ediyor. İlgimizi çekiyor" şeklinde konuştu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki