“Bu bedelden kurtulmalıyız”

08 Temmuz 2015, Çarşamba - 01:18

CHP Milletvekili Haydar Akar, elektrikteki kayıp-kaçakların vatandaşa yansıtılmasına tepki gösterdi, “Türkiye bu bedelden kurtulmalı” dedi

Elektrikte yaşanan kayıp-kaçağın bedelinin vatandaşa ödetilmesine, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’dan tepki. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yayımlayan Akar, elektriğin tümüyle kamu hizmeti olduğunu hatırlatarak, “Bugün ülkemizdeki 35 milyon aboneden, 9 kalem bedel tahsil ediliyor. Anayasaya göre bunlar için kanun çıkarılmalı. Ancak bu bedelleri düzenleyen hiçbir kanuni dayanak olmamasına rağmen, abonelerden bu tahsilat yapılmaya devam ediliyor.

KOCAELİ’DE DURUM

Anayasaya aykırı olan bu uygulamaya karşı vatandaş lehine karar veren yargıyı hiçe sayan AKP elektrikte kayıp kaçak var, faturayı vatandaşa ödetelim diyor. Bugün Kocaeli, elektrik tüketiminde ilk 5 arasında bulunuyor. Kayıp- kaçak bedeli dünyada yüzde 8,1, AB’de yüzde 6,2, Türkiye’de ise 15.4 iken, yine Kocaeli yüzde 6 ile standartların çok altında yer alıyor. Ancak Kocaeli’de bulunan 780 bin elektrik abonesi ödüllendirilmediği gibi yine tüm ülkenin bedelini ödüyor.

PEŞİNİ BIRAKMAYIZ
Meclis kapanmadan önce bu bedellerin kaldırılması için vermiş olduğum kanun tekliği ortadayken, AKP bu uygulamaları haklı göstermek için kanun tasarısı getirdi. Bu yasa hala Meclis’te bekliyor. Kayıp-kaçak bedeline yüzde 39 oranında yeni zamların konuşulduğu şu günlerde bu hukuksuz bedellerin bir an önce kaldırılması için CHP olarak üzerimize düşen tüm görevleri yaparak, çalanın değil vatandaşın yanında olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarım” dedi.

 

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki