Birleşik Metal-İş mücadeleyi başlatıyor

Bursa Renault ve Tofaş’ta başlayan ve Ford’a sıçrayan metal işçilerinin eylemlerine Birleşik Metal-İş Sendikası destek kararı verdi. Bundan sonra tüm iş yerlerinde direnen işçilere destek için çalışma yapacaklarını belirtti
19 Mayıs 2015, Salı - 13:47

Birleşik Metal-İş Sendikası, Bursa Renault ve Tofaş’ta başlayan işçi direnişi ile ilgili basın açıklaması yaptı. Sendika Şube Başkanı Hami Baltacı, yaşanan tarihsel süreç ile ilgili açıklama yapma ihtiyacı duyduklarını belirtti. MESS sürecinde verdikleri mücadele ve greve çıkarak MESS’in ve işbirlikçi ve ihanetçi sendikanın ablukasını dağıttıklarını belirten Baltacı, tüm halkın metal işçilerinin mücadelesine destek vermesi gerektiğini belirtti. Metal işçilerinin her zaman yanında olacaklarını belirten Baltacı, “Biz onların yanında bizim sendikamıza geçsinler diye yanlarında olmayacağız. Hukuksal ve her alanda destek vereceğiz” dedi. Kocaeli’de tekrar sendikal birliğin kurulması gerektiğini belirten Baltacı, ciddi saldırılara karşı birlikte mücadele gerektiğini kaydetti.

MESS ABLUKASINI DELDİK

MESS Grup toplu iş sözleşmesi sürecinde verdikleri mücadelede 9 işletme ve 15 iş yerinde, işverenlerin MESS’ten istifa ederek sendikaları ile ferdi sözleşmeler yaptığını belirten Baltacı, “Greve çıkmamızdan 1 gün önce bakanlar kurulunun kararı ile grev yasağı ilan edildi. Metal grevleri Türkiye’de tarihi bir sonuç doğurdu. Yıllardır MESS’e bağlı olan işyerleri Birleşik metal-İş ime sözleşme yaptılar. Grevlerin ertelenmesi üzerine örgütlü olduğumuz iş yerlerinde işçiler günlerce direnişlerini sürdürdü ve ciddi kavgalar yaşandı. 41 örgütlü iş yerinden 15’i MESS’ten çıkmasının ardından kalanlar büyük çoğunluğunda iş yeri ve sendika ile oturup protokol tutarak MESS sözleşmelerinin üzerinde sözleşmelere imza attık” dedi.

 

BİZ UYARMIŞTIK

Bu süreçte işbirlikçi sendikaların, MESS’in ve iktidarın kazanmadığını belirten Baltacı, “Kendine sendikacı diyenler metal işçilerinin mücadelesine destek vermeleri gerekiyordu. Ama onlar yine kendilerine yakışanı yaptı ve işverenin tarafında yer aldı. Gelinin noktada grevler yasaklandıktan sonra MESS ile masaya oturmayacağımızı söyledik. Devletin atadığı özel arabulucularla masaya oturmayacağımızı söyledik. Yüksem Hakem’den gelen sözleşmenin MESS çerçevesinde olduğunu öğrendik. Bu bizi bağlamaz. 2014-1016- ya da 2/17 için yaptığımız mücadeleler ülkenin dengesini bozdu. Bizim 5 yıldır, işçilerin ve insanları sefalet ücretine mahkum edemezsiniz. Bunun sonucunda toplumsal bir infial ortaya çıkabilir dedik. Ama sermaye, örgütü, işbirlikçi yapısı ve iktidar dinlemedi” dedi.

HERKES DERSİNİ ÇIKARMALI

Metal işçilerinin artık tavrını ortaya koyduğunu ve artık kimsenin artık bunun önünde duramayacağını belirten Baltacı, “Sınıf adına yapılan mücadeleye saygı duymak ve işbirliği içinde destek vermek gerekiyor. Sadece metal işçileri için değil, sadece metalde örgütlü olan yapılar değil, tüm halkın destek vermesi gerekiyor. Eğer metal işçileri bunu başarırsa bur çok şey bu ülkede değişecektir. Sermayede, taşeron yapılarda ve iktidarda dersini alacaktır. Taşeron sendikanın başkanı bunu gezi olaylarına benzetmesi büyük bir hezeyandır. Neden bu noktaya gelindiğini düşün ve işçinin önüne çık. İşçileri, sermaye ve kolluk kuvvetleri ile karşı karşıya bırakma. Bu senin tarihsel bir sorumluluğundur. Bunu yerine getir” dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki