Bayram: İlave tedbirler alacağız

25 Haziran 2015, Perşembe - 14:24

Son günlerde yağan kuvvetli yağış ve beraberinde yaşanan sel felaketleri ile ilgili olarak İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, “Eşme bölgesinde bazı köprüler suyu geçirmedi. Bütün köprülerin büyütülmesi lazım” dedi

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, aşırı yağışlar ve peşinden gelen sel olayları ile ilgili değerlendirme yaptı. İzmit merkezdeki su birikintilerinin mevcut alt yapı sayesinde kısa sürede tahliye olduğunu söyleyen Bayram, “İzmit merkezde alt yapımız iyi. Metrekareye ortalama 30 kilogram yağışı kaldırıyor. İzmit’te metrekareye 36 kilogram yağış oldu. Bu rağmen kısa süre içinde sular çekildi” dedi.

BULVAR’DAKİ DURUM
Her yağmurda su basan Bulvar bölgesindeki 5 pompanın yağışla birlikte hemen devreye girdiğini ve 40 dakika boyunca çalıştığını dile getiren Bayram, buna rağmen yaşanan sıkıntının geçici ve en az seviyede olduğuna dikkat çekti. İlhan Bayram, Eşme’de yaşanan durumu ise afet olarak nitelendirdi. 1 saatte metrekareye 92 kilogram yağmur yağdığını hatırlatan Bayram, “Afeti önleme iddiamız yok. Ama normal yağışlarda sıkıntı üretmeyecek, şiddetli yağışlarda da sıkıntıları azaltacak formüller üzerinde çalışıyoruz” ifadesini kullandı. Bayram sözlerini şöyle sürdürdü:

KÖPRÜLER BÜYÜTÜLMELİ
“Kartepe genelinde yağmur suyu hatları ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Mesela Acısu’da yağmur suyu kolektör hattı yapıyor, karayolunun hemen kenarına 2 bin milimetrelik borular döşüyoruz. Yatay sondaj yapmak mecburiyetinde kaldığımız için iş biraz ağır gidiyor. Ama sağlam oluyor. Eşme bölgesindeki dere ıslahlarını da tamamlamıştık. Ancak bazı köprüler yeterli suyu geçirmedi. Hem karayollarına ait hem de mahalle içindeki köprülerin büyütülmesi lazım.

DERE YATAĞINDAKİ EVLER
Mühendislik hesaplarında belli bir debi ve yağış baz olarak alınır. Hiçbir yerde 92 kilograma göre hesaplama yapılmaz. Olacak şey değildir. Bu rakama göre bir uygulama yapmanız pratik olarak mümkün değil. Bu nedenle başka türlü alınacak önlemleri almamız lazım. Ekiplerimizin tamamı arazide. Gerekli incelemeleri tamamlamak üzereler. Raporlarını hazırlıyorlar. Alınması gereken ilave tedbirleri de alacağız. Bu arada dere yatağındaki evler için başka türlü önlemlerin alınması lazım. Bunu özellikle belirtmek istiyorum.”

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki