BAŞKAN TOLTAR’DAN İDDİALAR HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

20 Aralık 2014, Cumartesi - 23:43

 

Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, bazı basın yayın organlarında çıkan asılsız iddialar ile ilgili basın açıklamasında bulundu. Başkan Toltar, sahte hesaplar üzerinden atılan maillerle kamuoyunu yanıltan iddiaların, tamamen asılsız olduğunu belirterek kamuoyuna bilgilendirmede bulundu.

SAHTE HESAPLARLA SAÇMA İDDİALAR

Başkan Toltar, Dilovası Belediyesi ve kendisi hakkında yapılan haberlerin tamamen uydurma ve yalan olduğunu belirterek yaptığı açıklamada, “İddia sahibi ile haberin çıkmasının ardından yapılan görüşmede kendisinin kesinlikle böyle bir açıklama da bulunmadığını ifade etmesine karşın sahte hesaplar üzerinden tamamen yalan ve yanlış bilgilerle kamuoyunu yanıltmak habercilik ilkeleriyle bağdaşmayacağını düşünüyorum. İlkeli habercilik haberin nereden, kimden geldiğine dikkat etmesini gerektirir. Yoksa yüzlerce sahte hesap açıp tutarsız iddialar ve iftiralarda bulunmak çok kolaydır.”dedi.

4,5 DEĞİL, 20 MİLYON’A YAPILDI

İddialar hakkında açıklama yapan Başkan Toltar,  “Bir önceki dönem yapılan ihalenin 3 yıllığına 4,5 milyon liraya verildiği ifade edilmektedir. Ancak işin başlamasıyla birlikte bu rakam ciddi oranda artmış ve artması da normaldir. Geçtiğimiz dönem yapılan 4,5 milyonluk ihale daha sonrasında ilk etapta %20 oranında artmış, daha sonra teknik donanımın da artması ile 4,5 milyon denilen rakam sonraları yapılan ilave personel ve teknik donanım ile 20 milyona yaklaşmıştır.

KÖYLERİMİZ BİZE % 40 ORANINDA EK MALİYET GETİRDİ

Yani 3 yıllığına 4,5 milyon değil 20 milyona yakın bir meblağda yapılmıştır. Biz göreve geldiğimizde geçmişte köy statüsünde olan köylerimiz tamamen bizim kontrolümüz altına girmiş ve mahallemiz olarak hizmet etme görevi belediyemize verilmiştir. Buda ilçemize hemen hemen her alanda %40 bir ek maliyet getirmiştir. Bu normal olarak ta temizlik ihalemize de yansımıştır. Bu ihaleye yansıması personel artırımı ve araç sayısı artırımını da beraberinde getirmiştir. O zaman ihale koşullarında benzin rakamı ile şimdiki rakam arasında %50 oranında artış olmuştur. Göreve geldiğimizde özellikle temizlik işlerinde çalışan personelimizin maaşlarında iyileştirmeler yaptık. Asgari ücret alan personelimizin rakamlarını neredeyse % 50 oranında artış sağlayarak onların emeklerinin hakkını vermeye çalıştık. Bunlarda ihaleye ek maliyetler getirdi.

ŞEFFAF, AÇIK VE DENETLENEBİLİR BİR İHALE YAPTIK

Ayrıca temizlik ihalemizde öyle bahsedildiği gibi açıklanmayacak bir durumda değildir. İhalemiz KİK’e göre 4734 Sayılı İhale Kanunun 19. Maddesi kapsamında ulusal ve uluslararası her türlü firmanın katılabileceği bir şekilde tamamen şeffaf, açık ve denetlenebilir bir şekilde gerçekleşmiştir. İhaleye 16 ayrı firma teklif vermiş ve yapılan açık ihaleyi firma 36.600 binTL bedelle almıştır. Ancak daha sonrasında birebirde yaptığımız görüşmeler ile Dilovası halkının çıkarları gözeterek özel talepte bulunduk ve ihaleyi 36.600 bin TL’ye almasına rağmen firma sahipleri bizleri kırmayarak 2 milyon lira daha indirim yapmıştır. Yapılan ihalemizde yasa dışı kanun dışı herhangi bir uygulama olmamış aksine her türlü denetime açık bir şekilde yapılmıştır. Ayrıca ülkemiz bir hukuk devletidir. Yapılan tüm ihaleler Sayıştay denetimine tabidir.

 

 

ÜÇ DÖNEMDİR AYNI FİRMA YAPIYOR

Birde iddialar içerisinde benim bu firmanın sahibi ile akrabalık bağımın olduğu belirtilmiş. Aksine hiçbir aile bağımız yoktur. Kaldı ki bu firma bizden öncede 3 dönemdir Dilovası Belediyesi ile çalışmaktadır. MHP döneminde dahi temizlik işlerini bu firma yapmıştır.

DİĞER BELEDİYELERDEN ÖRNEKLER VERDİ

Son olarak bazı temizlik ihaleleriyle ilgili bazı örneklerde vermek istiyorum. Mesela Kartepe Belediyesi 3 yıllığına 35 milyon liraya ihale etmiştir. Başiskele Belediyesi 2,5 yıllığına 12 milyona ihale etmiştir. Bizim 5 yılda ödeyeceğimiz parayı Gebze Belediyesi neredeyse bir yılda ödüyor.”dedi.

ÇAMUR AT İZİ KALSIN

Diğer bir iddiaya da cevap veren Başkan Toltar, “Makam aracı hakkında yine ipe sapa gelmez iddialar yapılmış. Makam aracı konusu göreve geldiğimizden bu yana bir önceki dönem işleyiş nasıl yapılmışsa bizde aynı sistem üzerinden devam ettik. Kısacası aynı şartlarda devam etmişizdir. Hiçbir farklılık yok. Bunlar tamamen çamur at izi kalsın mantığı ile yapılan iftiralardır. Ve bu iddiaların sahibi de kendisi böyle bir açıklamayı yapmadığını ve haberinin olmadığını söylemiştir. Kısacası sahte hesaplar üzerinden, tamamen saçma bir haber servis edilmiştir. Bizi üzen bu tür çirkin iddiaları ciddi gazetecilik anlayışına yakışmayacak bir şekilde haber malzemesi olmasıdır.”dedi.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki