Baro’dan kadına yönelik şiddet paneli

Baro’dan kadına yönelik şiddet paneli
01 Aralık 2015, Salı - 09:21

 

Kocaeli Barosu tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele günü kapsamında, toplumda farkındalık yaratma amacı ile kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında panel düzenlendi

Fuar alanı içerisinde Sivil Toplum Merkezi’nde kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında düzenlenen panelin açılış konuşmasını Baro Başkanı Sertif Gökçe yaptı. Gökçe konuşmasında şunlara yer verdi: “Kadına yönelik şiddeti en aza düşürmek veya yok etmek topyekün, eğitim ve kültür ile mümkündür. Tabi ki de bu konudaki eğitim ciddi bir süreç ister ancak bunu yok etmenin tek yolu eğitimdir. Kadına karşı şiddetle mücadelenin 1 gün değil 365 gün olması gerekiyor. Bu cinayetlerin politik ve sosyolojik sebepleri var . Biz de bugünkü panelde kurumlar arası işbirliği sürecinde emniyet, psikolog ve avukatlarla  neler yapabiliriz ve bu işbirliğini nasıl sağlayabiliriz, bunları konuşacağız. Sonucun başarılı olmasını diliyorum”   

 

“Kadına yönelik şiddetle olan mücadeleyi nasıl etkin bir hale getireceğimizi masaya yatıracağız”

Gökçe’den sonra söz alan Koaceli Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Nurhan Atalay; “ Burada çok anlamlı bir amaç için toplanmış bulunuyoruz. Kadına yönelik şiddet kapsamında kanundaki eksiklikleri ve uygulamaları, kurumlar arasındaki işbirliği ile kadına karşı şiddetle olan mücadeleyi nasıl etkin bir hale getireceğimizi masaya yatıracağız. Katılan herkese çok teşekkür ederim” diyerek konuşmalarını sonlandırdı. Atalay’ın konuşmalarının ardından TC Anayasası 6284 sayılı yasa olan Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un uygulanmasına dair görüşler paylaşıldı. Paneli düzenleyenler arasında Uzman Psikolojik Danışman Şafak Ebru Toksoy, Aile Mahkemesi Hakimi Erol Karaaslan, TBB Eğitim Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi Av. Serpil Özok, Emniyet Amiri Yunus Usluer, Sosyal Hizmet Uzmanı Sultan Çamur Karataş bulunurken;  Kocaeli Baro Başkanı Av.Sertif Gökçe, Kocaeli Barosu Kadın Hakları Merkez Başkanı Nurhan Atalay, Kocaeli Barosu Kadın Hakları Koordinatörü Av. Nefise Koç Çelik, CHP Kadın Kolları Başkanı Hülya Güreli Yolcubal ve DSP İl Kadın Kolları Başkanı Meral Uçarı’ da panele katılanlar arasındaydı. 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki